Шћекић: За починице кривичних дјела према малољетницима казнена политика мора бити строжија

Потпредсједник Владе и предсједник Савјета за права дјетета господин Драгослав Шћекић сазвао је тематску сједницу Савјета за права дјетета како би се анализирало стање и размотрили предлоге мјера у циљу заштите дјеце од починилаца кривичних дјела према малољетницима.

На позив предсједника Савјета сједници су присуствовали: ВД предсједница Врховног суда Весна Вукчевић, врховни државни тужилац Милорад Марковић, ВД директор Управе полиције Александар Радовић, са сарадницима, Маја Кнежевић Основно државно тужилаштво, као и Бојан Јушковић из области безбједности сајбер насиља над малољетним лицима.

Sjednica Savjeta za prava djeteta

Шћекић је истакао да су дјеца свакодневно изложена разним облицима насиља и то најчешће: online насиљу, насиљу у породици, тјелесном насиљу, сексуалном искоришћавању и злостављању и вршњачком насиљу.

Дјеца као свједоци или жртве у кривичним поступцима увијек су осјетљива тема и у тим случајевима треба поступати веома опрезно уз сарадњу социјалних служби и правосуђа. Посљедњи случај односно пресуда за кривично дјело силовање према малољетном лицу узрујала је јавност и изазвала забринутост у погледу казнене политике. Уважавајући независност правосуђа и поштујући Устав Црне Горе као отац и као неко ко је дуго година у политици изражавам високи степен забринутости. Данашња сједница сазвана је са представницима из правосуђа како би заједнички сагледали стање у овој високо важној области, анализирали упоредна законска рјешења и усаглашеност прописа са Европском унијом, као и које су то превентивне мјере које може предузети из оквира својих надлежности у циљу заштите дјеце. Само заједничким дјелом можемо сузбити да нам дјеца буду жртве. - истакао је Шћекић.

Весна Вучковић, вд предсједница Врховног суда Црне Горе је истакла да је Врховни суд Црне Горе подстакнут интересовањем јавности за безбједност и заштиту дјеце и малољетника.

Сматрам да је неопходно размотрити питање пооштравања казне за кривична дјела извршена на штету малољетног лица. Истовремено позивам судове да са појачаном пажњом  цијене отежавајуће и олакшавајуће околности приликом одмјеравања казне, као и да се код кривичних дјела против полних слобода, лице ,,из круга повјерења” жртве, цијени као отежавајућа околност. Врховни суд Црне Горе ће организовати састанак предсједника Кривичног одјељења Врховног суда са предсједницима кривичних одјељења свих судова у циљу разматрања казнене политике, што је размотрено и на састанку са предсједницима судова. - казала је Вукчевић.

Sjednica Savjeta za prava djeteta

ВДТ Милорад Марковић је дао пуну подршку раду Савјета за права дјетета и похвалио иницијативу и препознатљивост ове јако битне теме која потреса друштво, као што је и био случај претходних дана. 

Одређена законска рјешења се морају анализирати, а све у циљу пооштравања казнене политике. Вјерујем да це Савјет донијети конкретне закључке и пратити њихову реализацију кроз инситуције.- казао је Марковић.

Александар Радовић, вд директора Управе полиције је казао да је потребно уложити максималан напор за заштиту права дјетета, а посебно када је дијете жртва кривичног дјела. 

Требамо бити свесни да је сектор безбједности само један степеник у рјешавању ових проблема, те да је неопходно апострофирати значај који има породица, заједница и школа, истакао је Радовић.

Министар унутрашњих послова је истакао да Управа полиције улаже све напоре како би се сваки пријављени случај процесуирао на начин који то закони прописију и да са великом пажњом приступају случајевима који се тичу насиља.

Представница UNICEFНела Крњић је истакла да је заштита  сваког дјетета од насиља, злостављања и експолаотације је срж UNICEF-овог мандата, како глобално, тако и у Црној Гори. Стога, UNICEF поздравља одлуку Савјета за права дјетета да организује посебну сједницу на ову тему. UNICEF ће наставити да пружа подршку надлежним органима Црне Горе у домену јачања капацитета за пружање системске и мултисектоске подршке (у секторима здравстава, образовања, социјалне и дјечије заштите, полиције и правосуђа) у циљу ефикасне превенције и заштите сваког дјетета од насиља, злостављања и експолаотације. 

У том циљу снажење услуга превенције, ране интервенције и заштите, као и оснивање Barnhouse услуге за дјецу, жртве сексуалног злостављања и најтежих облика насиља и експолоатације треба да буду приоритет за Црну Гору, закључили су из UNICEF-а.

Осврт је направљен и на сајбер безбједност гдје је Јушковић изнио податке и истакао: „Дефинитивно неопходност кохезије комплетног система који би стао у одбрану дјеце/жртава сексуалног злостављања, прије свега кроз превентивно дјеловање едукацијама како дјеце у основним и средњим школама, тако и свих оних у институцијама система који имају додира са дјецом у оваквим случајевима и кад је репресивно дјеловање апел Управи полиције за формирање посебног тима који би радио истраге сексуалног злостављања, који би дјеловао и превентивно, оснаживање техничко-технолошки и кадровски и предлог за доношење закона или подзаконског акта који би дозволио полицији објелодањивање података о сексуалним злостављачима дјеце у одређеним случајевима а исти би се ослањао на сами регистар педофила.”

Кристина Михаиловић, представник НВО у Савјету за права дјетета (Удружење родитељи) је истакла

Први пут се десило да су представници свих институција које се баве овом тематиком имали исте закључке и оцјене - да се дешавају пропусти у заштити дјеце од сексуалног злостављања без потребе да се било ко оправда. Важно је да Савјет за права дјетета донесе закључке шта је неопходно урадити и да се посвети њјховој примјени посвети.

Савјет ће се и на наредним сједницама бавити овом значајном темом и пратити реализацију свих закључака донесеним на претходним сједницама. Предсједник Савјета је закључио да очекује одговорну и посвећену међуинституционалну сардњу у области заштите права дјеце.

Sjednica Savjeta za prava djeteta


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?