- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација СЕЕИИСТ пројекат развојна шанса за регион Југоисто...
СЕЕИИСТ пројекат развојна шанса за регион Југоисточне Европе
Министри просвјете, науке и иновација, вањских и европских послова Црне Горе разговарали су данас са представницима страних дипломатско-конзуларних представништава у Црној Гори на тему регионалног пројекта Међународни институт за одрживе технологије на простору Југоисточне Европе (СЕЕИСТ). Током сусрета, представљени су циљеви пројекта и његова мисија за регион, ЕУ релевантност, као и статус реализованих активности, те указано на значај наставка имплементације, Уз заједнично разумијевање и сагласност, те подршку од стране различитих партнера.
СЕЕИИСТ, као регионални развојни пројекат на простору Југоисточне Европе инициран од стране Црне Горе 2017. године, посвећен је успостављању научне, медицинске и зелене инфраструктуре, која има амбицију да постане центар изврсности за терапију канцера и биомедицинска истраживања, уз примјену савремене технологије и иновативних метода. Као такав, пројекат пружа значајну прилику за научни и технолошки напредак, доприносећи економском расту и друштвеној кохезији у цијелом Региону.
Препознајући значај пројекта у контексту регионалне сарадње, те његову мисију да постане успјешан примјер „Науке за мир“ и „Науке за друштво“, Црна Гора је потврдила своју опредијељеност да интезивира разговоре и активности око конкретних даљих корака са учесницама пројекта и потенцијалним партнерима пројекта.
У наредном периоду СЕЕИИСТ чека рјешавање важних питања, попут правних аспеката успостављања Института и локације, те остваривања одрживог финансијског модела, што ће захтијевати пуну посвећеност учесница пројекта, али и анализу подршке која може бити остварена кроз ЕУ и од стране других партнера на пројекту.
„У свеукупном контексту даљег развоја пројекта, Министарство просвјете, науке и иновација Црне Горе остаће посвећено пружању подршке развоју његовог научног сегмента, кроз активности које се реализују у сарадњи са ИАЕА, ЦЕИ, али и под окриљем ЕУ Оквирног програма за истраживања и иновације и других ЕУ програма за науку, те настојати да кроз билатералну и мултилатералну научно-технолошку сарадњу подстакне ефикасан наставак пројекта“ истакла је министарка просвјете, науке и иновација, проф. др Анђела Јакшић-Стојановић.
Министарка је посебно истакла вриједност пројекта у контексту усмјерености на младе истраживаче, њихов приступ крупној, савременој истраживачкој инфраструктури и истраживањима, чиме би се у значајној мјери допринијело и смањењу одлива талената, који је један од проблема идентификованих, не само у Црној Гори, већ и у цијелом Региону.
Министарка европских послова Маида Горчевић указала на значај реализације овог пројекта за процес европске интеграције имајући у виду његов утицај и вишеструки значај за регионални развој, проширење и интеграције, научну дипломатију, иновациону агенду, зелени и одрживи развој.
“СЕЕИИСТ је препознат као кључни пројекат паневропске истраживачке инфраструктуре у Економском и инвестиционом плану за Западни Балкан. Такође је идентификован као један од шест водец́их пројеката ЕУ - Западни Балкан у Иновативној агенди за Западни Балкан и представља потенцијални водец́и пројекат у оквиру Новог плана раста за Западни Балкан, који има за циљ продубљивање регионалне економске интеграције”, казала је министарка Горчевић.
Министар вањских послова Филип Ивановић је подсјетио да је Црна Гора прва држава која је званично подржала СЕЕИИСТ у марту 2017. године, нагласивши да смо и даље снажно опредијељени за сарадњу на овом пројекту, уз увјерење да ће све државе партнери уложити своје ресурсе и енергију у његов развој.
"СЕЕИИСТ представља примјер научне дипломатије и равноправне сарадње земаља Југоисточне Европе и има двоструку мисију, да развије истраживачке и иновацијске капацитете, као и да ојача изградњу повјерења и његује везе међу нашим земљама. Кроз овај пројекат можемо откључати научни потенцијал региона за добробит садашњих и будуц́их генерација, а свака од држава ће имати пуну корист од улагања у развој Института“, поручио је министар Ивановић.
Учесници су потврдили да се СЕЕИИСТ пројекат може сматрати сјајним примјером научне дипломатије, те да ова амбициозна иницијатива има потенцијал да значајно утиче не само на здравствену област, већ и на ширу друштвену и економску трансформацију, како Црне Горе, тако и цјелокупног региона Југоисточне Европе.
МИНИСТАРСТВО ПРОСВЈЕТЕ, НАУКЕ И ИНОВАЦИЈА
МИНИСТАРСТВО ЕВРОПСКИХ ПОСЛОВА
МИНИСТАРСТВО ВАЊСКИХ ПОСЛОВА