Секуловић – Лундберг: Илегалне миграције и заштита људских права у фокусу будуће сарадње

Министар унутрашњих послова Сергеј Секуловић разговарао је данас са новоименованим резидентним координатором Уједињених нација у Црној Гори, Питером Лундбергом.

Састанак је био прилика да се саговорници осврну на континуирану сарадњу Министарства унутрашњих послова са свих пет агенција УН које имају представништва у Црној Гори. МУП је посвећен остваривању Циљева одрживог развоја дефинисаних у Агенди 2030, кроз сарадњу у областима као што су борба против насиља над женама, заштита дјеце и борба против породичног и вршњачког насиља, те борба против трговине људима и дјечијих уговорених бракова. Такође, Уједињене нације су партнер и у пројектима који се односе на управљање миграцијама, заштиту лица која траже међународну заштиту у Црној Гори, смањење незаконитог посједовања и кријумчарења лаког и малокалибарског наоружања, као и јачање одговора на ванредне ситуације.

Илегалне миграције и третман миграната у Црној Гори биле су теме у фокусу данашњег састанка.
„Илегалне миграције нису проблем са којим се суочава само Црна Гора, већ је глобално распрострањен. С тим у вези, у наредном периоду наш приоритет, у сарадњи са Уједињеним нацијама, биће изградња додатних капацитета за прихват миграната и лица која траже азил у Црној Гори, као и систем електронске идентификације миграната“, нагласио је министар Секуловић на састанку.

Резидентни координатор Уједињених нација исказао је одлучност Уједињених нација да наставе подршку Министарству унутрашњих послова у остваривању поменутих приоритета, посебно када су у питању илегалне миграције и заштита људских права.

„Црна Гора је примјер државе која је доказала приврженост регионалној сарадњи, очувању мира и безбједности, као и развоју и заштити људских права. Уједињене нације ће наставити снажну подршку земљи у даљем јачању заштите људских права и у изградња ширег друштвеног консензуса.“ – казао је Лундберг.

На састанку је било ријечи и о унапређењу сарадње у области људских права и изградњи толерантнијег друштва. С тим у вези констатовано је да би се доношењем Националне стратегије за унутрашњи дијалог створили предуслови за заједничко дјеловање државе, цивилног сектора, међународних партнера и друштва у цјелини, у циљу изградње инклузивног и помирујућег друштва.

Да би изградили толерантно друштво, у којем нема дискриминације, потребан је системски одговор, чему ћемо бити посвећени у наредном периоду, саопштио је министар.

На крају састанка обије стране су исказале интересовање за продубљивање сарадње у областима од заједничког интереса, а све у циљу стварања друштва пуног демократског капацитета и јачања институција у Црној Гори.

ГРАДИМО ПОВЈЕРЕЊЕ!

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?