Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Широки друштвени консензус по питању приступа ЕУ обавезује на даље спровођење реформи

Објављено: 24.01.2023. 23:00 Аутор: Министарство европских послова

„Европски пут и обавезе које проистичу из приступних преговора били су у нашем фокусу и током претходне године, коју су обиљежили интензиван политички живот и промјене на нивоу извршне власти у Црној Гори“ истакла је координаторка радом Министарства европских послова Ана Новаковић Ђуровић на дванаестом састанку Одбора за стабилизацију и придруживање између Црне Горе и Европске уније.

Овом приликом, министарка Новаковић – Ђуровић подсјетила је да су, и поред изазовних околности динамичног политичког живота, од одржавања посљедњег састанка Одбора одржани сви редовни годишњи састанци седам пододбора, као и два састанка Посебне групе за реформу јавне управе (један редовни састанак и један фоллоw-уп састанак), при чему је, на нивоу државне управе, настављено спровођење реформских активности у свим поглављима правне тековине.

На данашњем састанку Одбора за стабилизацију и придруживање, који се након два састанка одржана виртуелним путем због укупних околности изазваних пандемијом COVID-19 поново одржава уживо, размотрене су активности и резултати по свим областима које обухватају 7 секторских пододбора и Посебну радну групу за реформу јавне управе.

Састанак су отворили вршитељка дужности директора за Западни Балкан госпођа Michela Matuella у Генералној дирекцији за сусједство и преговоре о проширењу (DG NEAR) и координаторка радом Министарства европских послова Ана Новаковић Ђуровић.

Госпођа Матуела је подсјетила да састанак Одбора представља прилику да се сагледа развој догађаја у Црној Гори и да се нагласи потреба да Црна Гора изгради консензус о реформама везаним за ЕУ како би напредовала у процесу приступања ЕУ на основу побољшане методологије проширења. Госпођа Матуела је нагласила да Црна Гора треба проактивно да појача и оснажи своје реформске напоре и избјегне било какве преокрете, посебно у основама. За напредак у приступању ЕУ, што представља жељу велике вец́ине грађана Црне Горе, сви политички актери морају подржати стабилност и функционалност демократских институција, а најважнији приоритет је Уставни суд. Уставни суд који у потпуности функционише је кључан за осигурање поштовања основних права свих грађана Црне Горе и очување стабилности институција.

Министарка Новаковић – Ђуровић је током састанка Одбора, имајући у виду широки друштвени консензус по питању европске интеграције који се огледа у чињеници да око 80% грађана Црне Горе подржава чланство у Европској унији, као и нови геополитички контекст настао као резултат руске агресије на Украјину, који додатно наглашава важност стратешког јединства ЕУ и Западног Балкана, пренијела одлучност Црне Горе да искористи актуелни моменат у циљу интензивирања реформских активности и убрзања приступних преговора с ЕУ. Ипак, имајући у виду контекст Нове методологије проширења, у којој се истиче да “ниједно ново поглавље неће бити затворено док се не испуне привремена мјерила у поглављима 23 и 24”, Влада Црне Горе је у потпуности свјесна чињенице да ће управо реформе у области правосуђа и владавине права одредити даљу динамику интеграционог процеса. Због тога питање избора преосталих судија Уставног суда представља апсолутни приоритет за Црну Гору, како би се створили услови за несметано и стабилно  функционисање система владавине права, у којем Уставни суд заузима централно мјесто.

На линији стратешког партнерства и посвећености идејама на којима је заснована ЕУ, Црна Гора наставља да се у потпуности усклађује са заједничком вањском и безбједносном политиком и међународним рестриктивним мјерама, кроз одлуке које Влада редовно доноси. Додатно, током 2023. планирано је утврђивање новог Закона о међународним рестриктивним мјерама, којим ће се унаприједити систем спровођења и координације примјене рестриктивних мјера. У том контексту, размјена мишљења и најбољих пракси током регионалне ТАИЕX радионице, одржане у Скопљу прошле године, од непроцјењивог је значаја за Црну Гору, због чега је овом приликом упућуна посебна захвалност Европској комисији.

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ

Dvanaesti sastanak Odbora za stabilizaciju i pridruživanje između Crne Gore i Evropske unije
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?