- Влада Црне Горе
Министарство здравља Систем финансирања здравства у Црној Гори одличан ...
Систем финансирања здравства у Црној Гори одличан примјер на нивоу Европе
Систем финансирања здравствене заштите у Црној Гори из општих прихода као што су ПДВ, акцизе, порез на доходак грађана представља одличан примјер добре праксе на нивоу региона Европе, оцијењено је током дводневне посјете министара здравља и финасија, др Војислава Шимуна и Новице Вуковића Канцеларији Свјетске здравствене организације за финансирање здравствених система у Барселони.
У консултацији са шефом Канцеларије за финансирање здравствених система истакнуто је да уз овакав начин финансирања у Црној Гори грађани остварују право на здравствену заштиту у јавном здравственом систему, без условљавања претходном уплатом доприноса. Промјена модела финансирања здравствене заштите у Црној Гори резултирала је вишеструким ефектима. Укидајући доприносе за здравствену заштиту смањен је ниво оптерећења привреде и послодаваца, али истовремено обезбијеђен је већи ниво стабилности финансирања здравственог система и боље проспекте за позитиван ефекат на привредни раст у земљи.
Регионални директор СЗО за Европу, др Ханс Клуге казао је да обезбјеђивање средстава за здравствену заштиту и одрживост финансирања здравственог система представља озбиљан изазов у свим земљама и у том смислу поздравио политичку посвећеност Владе Црне Горе осигуравању финансијске одрживости здравственог система као окоснице остваривања универзалне здравствене заштите.
Министар здравља, др Војислав Шимун, казао је да је Влада посвећена интензивирању агенде трансформације здравственог система у Црној Гори те да ресор којим руководи предано ради на мјерама које имају за циљ оптимизацију ресурса у здравству.
''Посебан фокус је на оснаживању примарне здравствене заштите, збрињавању хроничних обољења и јачању капацитета за спровођење превентивнх сервиса како бисмо смањили стопу превентабилних хоспитализација и потребу за скупим и интезивним третманима. Интензивно радимо и на улагању у здравствени кадар како бисмо подигли ниво кадровске попуњености, али и тражених компетенција и адекватну реалокацију у земљи и по нивоима здравствене заштите'' казао је Шимун.
Он је додао и како ће инсистирати на дигиталним решењима с циљем смањивања времена чекања на преглед и консултацију, ефикаснијег праћења токова и потрошње љекова, као и увођење електронских здравствених услуга како би додатно унаприједили ефикасност у здравственом систему, доступност, као и квалитет здравствене заштите коју наши грађани плаћају кроз систем општих прихода и пореза.
''Полазећи од посвећености остваривању универзалне здравствене заштите као основне мисије савременог здравственог система, посебну пажњу посветићемо дефинисању системског одговора у циљу побољшања финансијске заштите градјана Црне Горе, кроз интервенције у системским законима укључујући Закон о здравственој заштити и Закон о здравственом осигурање. Здравствени систем Црне Горе оптерећен је мноштвом комплексних изазова и дугогодишњим, хроничним проблемима, а системска решења треба темељити на добрим праксама И развијати у сарадњи са поузданим партнерима'' оцијенио је министар здравља.
Улагање у здравље је стратешки приоритет Владе Црне Горе, поручио је министар финансија Новица Вуковић, јер само здрава популација представља окосницу економског развоја и просперитета друштва у којем нико није заборављен. Он је додао да је Црна Гора опредијељена да заговара концепт дуговјечности и економије благостања, гдје ће здравље и задовољство градјана бити мјера успјеха и развоја, а не само економски оутпут.
'' Наша економија и здравствени систем суочени су мноштвом различитх изазова и фактора који повећавају притисак на буџет и у континуитету изазивају ескалацију здравствене потрошње. Према његовим ријечима, одрживи одговор на ове изазове претпоставља трансформацију здравственог система са посебним фокусом на доступност и квалитет здравствених услуга и ефикасност. Влада Црне Горе посвећено ради на проширивању фискалног простора како би се осигурало довољно средстава и унаприједила стабилност улагања у здравствену заштиту'' поручио је Вуковић
Полазећи од чињенице да, према процјенама СЗО, неефикасности узрокују до 40% губитака у здравственом систему, министар Вуковић је истакао да ће посебна пажња у предстојећем периоду бити посвећена креирању политика и интервенција с циљем оптимизације алокације ресурса и промоције “паметног улагања” које резултира мјерљивим унапређењем здравља наших грађана.
''Инсистирање на моделу плаћања који у фокусу има пацијента и његове потребе, промоцију квалитетне здравствене заштите и одговорног управљања ресурсима нема алтернативу'' оцијенио је министар Вуковић.
Како је саопштио, укупни екосистем у којем функционише здравствени систем доживио је значајну трансформацију , те је самим тим, потребно преиспитати и прилагодити институционалне аранжмане и улоге носилаца важних функција здравственог система. Министар је закључио да Црна Гора предано ради на оптимизацији система јавних набавки љекова и усаглашавања законодавства у овој области са релевантним директивама ЕУ, на шта нас, између осталог, обавезује и статус земље кандидата за ЕУ чланство.
Током сусрета у Барселони договорено је интезивирање сарадње у циљу јачања капацитета за планирање средстава за финансирање здравствене заштите као и дефинисање системског пакета интервенција у дијалогу са другим стратешким партнерима у циљу унапређивања финансијске одрживости здравственог система.
На састанку је учествовала и др Мина Брајовић,шефица СЗО Канцеларије у Црној Гори. Она је подсјетила да ће радећи на Стратегији унапређења квалитета здравствене заштите са оперативним системом индикатора бити створени услови за континуирану оптимизацију управљања расположивим ресурсима у функцији остваривања бољих здравствених исхода.