- Влада Црне Горе
Министарство финансија Потврђен кредитни рејтинг
Потврђен кредитни рејтинг
Агенција за кредитни рејтинг „Standard & Poor’s“ (S&P) потврдила је стабилне изгледе Црне Горе, уз задржавања оцјене 'B/B'.
Министарство финансија поздравља потврду кредитног рејтинга државе, оцјењујући да је то задовољавајући резултат усред актуелних, глобалних и домаћих, околности, као и потврда да се Влада Црне Горе одговорно суочава са датим изазовима.
У извјештају „S&P“ се наводи да би се до побољшања рјетинга Црне Горе могло доћи у случају брже фискалне консолидације, уз проширење економске базе, чиме би се ојачала отпорност на екстерне шокове. У овом сценарију, очекивања су да нето јавни дуг потенцијално буде испод 60% БДП-а, уз остварење примарног суфицита.
Стабилни изгледи одражавају очекивања рејтинг агенције, да ́ће економски раст Црне Горе и даље бити подржан растом у сектору туризма, који се одржао и током трајања ратних дешавања у Украјини.
Очекивања су да ће фискални дефицит и ризици платног биланса остати под контролом и да ће економски екстерни канали финансирања остати отворени за све преостале финансијске потребе које испуњавају домаће банке или међународне финансијске институције.
У извјештају ове кредитне агенције се наводи да је реална стопа раста БДП-а Црне Горе износила око 7% у 2022. години, док су очекивања да ће раст бити успорен током 2023. године.
Очекивања су да ће се дефицит државе повећати на 4,75% БДП-а 2023. године, усљед субвенција државе у циљу ублажавања ефеката кризе који су утицали на раст трошкова живота.
Процјењује се да ће сектор туризма током 2023. године достићи исти ниво који је остварен у току рекордне сезоне 2019. године.
Предвиђања су да ће црногорска економија наставити са привлачењем прилива страних директних инвестиција (СДИ) од око 10% БДП-а 2023. године које ће бити превасходно усмјерене на угоститељство, некретнине и енергетске пројекте.
Очување кредитног рејтинга-најзначајнијег економског параметра државе, поред сигурности домаћем банкарском сектору и заинтересованим инвеститорима, даће позитивне импликације и на статус државе код међународних финансијских институција и њену преговарачку позицију приликом уговарања кредитних аранжмана, усљед сложених услова изазваних економским потресима на глобалном нивоу.