Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Спајић са НВУ "Удружење Родитељи"

„Увођење дјечјег додатка за сву дјецу до навршене шесте године живота представља само први корак у рјешавању питања дјечјег сиромаштва, али и у реформи цјелокупног система социјалне заштите. Ова Влада је државу затекла у изузетно тешкој економској ситуацији и, нажалост, ово је једино рјешење за које сада имамо финансијске могућности. Свакако, планирамо да у наредне три године у потпуности ријешимо питање пружања подршке дјеци и породицама“ нагласио је министар финансија и социјалног старања, мр Милојко Спајић, на данас одржаном састанку са представницама невладиног удружења „Удружење Родитељи“.

Циљ састанка била је размјена мишљења о предложеном увођењу дјечјег додатка, али и о другим темама које се тичу система социјалне заштите и пружање подршке породицама. Представнице „Удружења Родитељи“ изразиле су забринутост око великог броја социјално угрожених породица и високог степена сиромаштва међу дјецом. Оне су истакле да је, приликом реформе система социјалне заштите, потребно посебно водити рачуна и о категорији самохраних родитеља.

Министар Спајић информисао је саговорнице да је Влада Црне Горе чврсто опредијељена и усмјерена на пружање подршке породицама, а нарочито дјеци и младим родитељима. Упркос изузетно неповољној економској ситуацији у држави, која је додатно погоршана пандемијом ЦОВИД-19, предложено је увођење дјечјег додатка за сву дјецу до навршене шесте године живота, али и обезбјеђивање бесплатних уџбеника за ученике основних школа, како би се породицама пружила подршка и помоћ.

Министар је нагласио да су дјеца најосјетљивија до шесте године живота, због чега је од посебне важности да се дјеци у овој старосној доби помогне и омогуће им се боји услови живота. Такође, он је подсјетио да велика већина дјеце у узрасту до шест година имају младе родитеље, те да се кроз предложено рјешење жели и њима помоћи, имајући у виду да је стопа незапослености младих у Црној Гори веома висока.

Посебно је важно нагласити да ће Министарство финансија и социјалног старања, заједно са Владом Црне Горе, у наредном периоду предано радити на рјешавању питања социјалне заштите и пружања подршке породицама. „План је да у периоду од три године имамо одрживо рјешење за подршку и помоћ породицама, које ће подразумијевати увођење дјечјег додатка за сву дјецу, до навршених осамнаест година живота, али и читав пакет социјалних сервиса, усмјерен на подстицање едукације и квалитетније исхране“ истакао је министар Спајић.

Министарство финансија и социјалног старања ће наставити сарадњу са представницима цивилног сектора, па ће заједнички састанци за праћење и анализу свих донешених мјера из области социјалне и дјечје заштите бити редовна пракса.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?