- Влада Црне Горе
Спајић са премијером Исланда: Мале земље не морају...
Спајић са премијером Исланда: Мале земље не морају бити слабе
Током боравка у Вашингтону предсједник Владе Милојко Спајић састао се са премијером Исланда Бјарни Бенедиктсоном са којим је разговарао о блиској сарадњи у оквиру НАТО-а и јачању билатералних односа за које, сагласни су, постоји обострана спремност.
Црна Гора високо цијени чињеницу да је Исланд прва држава која је признала независност Црне Горе као и прва држава која је ратификовала Протокол о приступању Црне Горе НАТО-у, те на тим позицијама видимо простор за унапређење наше сарадње, поручио је премијер Спајић.
Он је саговорника упознао са плановима Владе те казао да је у наредним мјесецима приоритет да Црна Гора приступи јединственом подручју плаћања у еурима (SEPA). Спајић је подсјетио да је Централна банка у име државе недавно поднијела и формалну апликацију.
Наша привреда у овом тренутку трпи огромна оптерећења, зато Црна Гора не смије изгубити ни један једини дан. Чинимо све да у кратком року ствари доведемо у ред, поручио је Спајић.
Пемијер Исланда Бјарни Бенедиктсон је истакао да је економски орјентисана политика Владе исправан правац на који треба да се фокусирају све земље, посебно мале попут Исланда и Црне Горе. “Исланд је примјер да мала не значи и слаба земља, у том смислу Ваша економска логика је најбољи пут за Црну Гору. Наше мале државе показују да контролишу своју судбину” казао је Исландски премијер.
Бенедиктсон је истакао и то да се Црна Гора све снажније позиционира као кредибилан партнер “са којим сви желе снажнију сарадњу”. То је, како је казао, заслуга Владе која је од формирања имала запажене резултате на унутрашњем али и спољнополитичком плану. “Честитам Вам, премијеру. Ентузијазам којим приступате послу је очигледан и велики је подстицај за Вашу земљу” казао је премијер Исланда.
Саговорници су оцијенили да двије земље могу снажније сарађивати у области авиосаобраћаја као дио стратегије за даљи туристички развој и приступ новим тржиштима.
На састанку је оцијењено да је одржавање Самита у Вашингтону на 75 годишњицу од оснивања Савеза историјски тренутак који долази “у кључном моменту за трансатлантску безбједност”. Стога је, како су оцијенили, потребно да НАТО одговара јединством и одлучношћу – јачајући одбрану и одвраћање, пружајући подршку Украјини и унапређујући глобална партнерства.