- Влада Црне Горе
Министарство спорта и младих Спровођење омладинске политике
Спровођење омладинске политике
Правци развоја и унапређења омладинске политике
Правци развоја и унапређења омладинске политике утврђују се Стратегијом за младе коју, на предлог Министарства, усваја Влада Црне Горе. Стратегија за младе доноси се на период од четири године. За спровођење стратегије доноси се акциони план за период од највише двије године. Управа израђује годишње извјештаје за спровођење акционих планова за претходну годину које усваја Влада.
Стратегија за младе 2017-2021 представља документ јавне политике којим се дефинише адекватан формални оквир за систематично унапређење положаја младих у Црној Гори, кроз координирани, инклузивни и партиципативни приступ у планирању кључних циљних исхода Стартегије (стратешких циљева) као и дефинисања и јачања институционалног оквира за имплементацију мјера и активности дефинисаних Стратегијом и њеним акционим плановима.
Стратегијом за младе 2017-2021 је дефинисано шест кључних исхода – стратешких циљева за унапређење омладинске политике и положаја младих у Црној Гори, и то:
- Млади остварују економску и социјалну сигурност кроз олакшан приступ тржишту рада и стицање запошљења.
- Младима је обезбијеђен приступ квалитетном образовању.
- Млади активно, мотивисано и проактивно учествују у процесима доношења одлука, развоја заједнице и креирања и спровођења политика.
- Млади су доброг здравља, безбједни, имају обезбијеђен приступ адекватном систему подршке за прелазак у одрасло доба и самореализацију.
- Млади имају приступ квалитетним културним садржајима као креатори и конзументи.
- Успостављен је ефикасан нормативни и институционални оквир за спровођење омладинске политике.
Невладине организације
Невладине организације могу спроводити омладинску политику у складу са Законом о младима, односно у складу са Стратегијом за младе и акционим плановима, ако у свом статуту има прописано бављење омладинском политиком као један од циљева, односно области дјеловања. Невладине организације које спроводе омладинску политику могу основати савез тих невладиних организација, у складу са законом којим се уређује оснивање невладиних организација. Репрезентативни савез, сходно Закону о младима, представља савез који у свом саставу има више невладиних организација које спроводе омладинску политику, а најмање 30, из најмање шест општина, од којих су по двије из приморског, средишњег и сјеверног региона, одређени у складу са законом којим се уређује регионални развој. Репрезентативност савеза невладиних организација Управа за спорт и младе утврђује на период од годину дана издавањем потврде о репрезентативности.
Програм остваривања јавног интереса у области омладинске политике
Омладинска политика се остварује и кроз Програм остваривања јавног интереса у области омладинске политике који доноси Влада, на предлог Министарства, најмање једном у двије године. У циљу дефинисања приоритетних области од јавног интереса за израду Програма, Министарство израђује Анализу потреба младих. Програм остваривања јавног интереса у области омладинске политике представља документ јавне политике којим се дефинишу оне мјере и активности које нису у довољној мјери препознате и дефинисане Стартегијом за младе. Јавне политике у области младих широко су дефинисане, а омладинска политика прави је примјер мултисекторске и мултиресорске сарадње свих субјеката омладинске политике.
Локални акциони планови за младе
За спровођење омладинске политике у складу са чланом 14 Закона о младима, све општине су дужне да доносе локалне акционе планове за младе који садрже мјере и активности омладинске политике на локалном нивоу, ради остваривања интереса и потреба младих. Општине су дужне да до 31. децембра текуће године донесу локални акциони план за младе за период важења националног акционог плана из члана 13 став 3 Закона о младима.
Општина је дужна да нацрт локалног акционог плана за младе достави Управи за спорт и младе, ради давања мишљења о његовој усаглашености са Стратегијом, најкасније до 31. октобра текуће године. Општина је дужна да годишњи извјештај о реализацији локалног акционог плана за младе достави Управи за спорт и младе, најкасније до 15. фебруара текуће године за претходну календарску годину.