Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Срзентић: Квалитетан и одржив систем локалне самоуправе окосница иновација и подстрек друштвеном развоју

Објављено: 13.12.2021. 13:09

Само јаке и функционалне општине гарант су ефикасног задовољења потреба локалног становништва, због чега је заједнички циљ оснажити локалне самоуправе, унаприједити квалитет и транспарентност њиховог рада, као и дигитализовати процесе, поручила је министарка јавне управе дигиталног друштва и медија, Тамара Срзентић

Она је, у оквиру јавне расправе о Нацрту закона о измјенама и допунама Закона о локалној самоуправи, казала да је тај Закон кључан за уређење система локалне самоуправе и његово функционисање.

“И грађани и локалне самоуправе морају да уче да се међусобно слушају и помажу јер једино такав начин рада пружа квалитет, обезбјеђује већу једнакост грађана и прилику да се у потпуности задовоље грађанске потребе, а локалне самоуправе једино тако могу да испуне сврху и смисао свог дјеловања”, казала је Срзентић.

Циљ је, како је рекла, да створе законски оквир који ће омогућити локалним самоуправама да функционишу на најбољи могући начин како би сви грађани и грађанке Црне Горе могли да добију квалитетне услуге. 

“Желимо да једнако квалитетне услуге нуде и државни и локални органи, и да једнако квалитетне услуге имају грађанке и грађани и у Подгорици, и у Пљевљима и Шавнику, и у Тивту и Улцињу. На томе путу имамо доста изазова, али одлучно радимо и радићемо да систем локалне самоуправе буде квалитетан и одржив, да буде окосница иновација и подстрек свеукупном друштвеном развоју. Хоћемо да имамо развијене људске ресурсе на локалном нивоу, да најбољи кадар креира и води локалне јавне политике”, порука је Срзентић.

Истакла је да је цијели процес током израде Нацрта закона спроведен транспарентно уз консултовање и учешче јединица локалне самоуправе и Заједнице Општина Црне Горе. 

“Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о локалној самоуправи доноси бројне новине, а неке од њих су да се усклађују услови за стицање звања са условима из Закона о државним службеницима, омогућава се привремени распоред службеника из једне општине у другу, отклањају се недостаци и колизије из важећег Закона, које су отежавале функционисање локалних самоуправа, прецизира се поступак по јавном конкурсу за секретара Скупштине и главног администратора”, навела је Срзентић.

Казала је да је веома важно важно оснажити сарадњу централног и локалног нивоа и партиципацију грађана у раду локалних самоуправа, што значајно може допринијети да се изграде мостови према грађанима и да се повећа квалитет и успјешност планова тј. да одлуке и активности локалних самоуправа заиста подижу квалитет живота у заједници.

“У том смислу, наше Министарство увијек стоји на располагању како бисмо заједнички, а у свијетлу савремене демократије урадили велике ствари за нашу државу и грађане и креирали најбоља рјешења”, поручила је Срзентић. 

В.д генералне директорице, за нормативно уређење система јавне управе и хармонизацију прописа у Министарству јавне управе, дигиталног друштва и медија, Данијела Недељковић Вукчевић, казала је да Нацртом закона предвиђају подршку ефикаснијем функционисању предсједника општине у вршењу његове извршне функције, као и менаџерима општине да квалитетније обављају дужности кроз могућност формирања стручне службе.

“Према важећем законском рјешењу, предсједник општине је руководио стручном службом, док је менаџеру та могућност била ускраћена. Међутим, ово рјешење се у пракси свих општина показало као неадекватно тако да смо измјенама Закона предложили да се, за вршење стручних послова из надлежности предсједника општине, главног администратора, главног градског архитекте и менаџера као и заједничких стручних послова за потребе општина, могу образовати стручне службе”, објаснила је Недељковић Вукчевић.

Казала је да су жељели да избјегну императивна законска рјешења водећи рачуна о разликама између општина у погледу обима посла, броја становника, броја запослених и новим законским рјешњем, како је додала, дају могућност општинама да на бази процјене потреба, а руководећи се начелима економичности, ефикасности донесу одлуку да ли ће стручном службом предсједника општине, уколико се оснује, руководити сам предсједник или руководилац стручне службе.

Недељковић Вукчевић је казала да је на предлог општина избрисан услов да је за потребе вршење послова главног администратора неопходно да особа има положен правосудни испит.

“То смо урадили због чињенице да функција главног администратора није правосудна и због чињенице да су поједине општине, нарочито, мање имале проблеме да пронађу кадар који испуњава формално овај услов”, објаснила је Недељковић Вукчевић.

Указала је да се новим законским рјешењем јасно прописује да помоћнике могу имати старјешине органа лоакалне управе и посебне службе уколико посебним законом није другачије одређено, 

“У примјени важећег Закона, због неусаглашености одређених одредби у погледу одредби Закона о локалној самоуправи у погледу руководних позиција које могу имати помоћнике, имали смо за посљедицу у пракси да органи на локалном нивоу у својим правилницима унутрашње организације и систематизације систематизују радна мјеста помоћника, начелника комуналне полиције, помоћника службе зашите за заједничке послове, или помоћника стручних служби и поред чињенице да Закон о локалној самоуправи није дао ту могућност”, рекла је Недељковић Вукчевић.

Казала је да се битна новина тиче и јачања улога општина у креирању јавних политика од значаја за локалне самоуправе.

“Нацртом Закона јасно прописујемо да у поступку припреме закона, других прописа или општих аката којима се уређују положај, права и обавезе локалне самоуправе, нацрте, односно предлоге закона и других аката органи државне управе су у обавези да доставе како општинама тако и Зједници општина на изјашњење”, рекла је Недељковић Вукчевић.

Генерални секретар Заједнице општина Црне Горе, Рефик Бојаџић, истакао је да се локална самоуправа и даље суочава са бројним тешкоћама и проблемима, као и потребом за даљом реформом.

“Треба нагласити да смо доношењем Закона о локалној самоуправи, који је у примјени од почетка 2018. године, отклонили значајан број недостатака посебно у вези са служебничким системом на локалном новоу. Предложене измјене из Нацрта Закона додатно ће унаприједити овај Закон и у дијелу службеничког система”, рекао је Бојаџић.

Оно што би требало да буде логичан сљедећи корак је, како сматра, доношење посебног Закона о локалним службеницима и намјештеницима, “што је више пута тражено од јединица локалне самоуправе и заједнице општина”.

Указао је да би требало оставити могућност да предсједник има савјетнике у областима у којима процијени да су му потребни. 

Бојаџић је нагласио да је попуњавање упражњених радних мјеста у јединицама локалне самоуправе огромни проблем у многим општинама због уговора о репрограму пореског дуга и одредбе која каже да се за свако ново запошљавање у општини мора прибавити сагласност Министарства финансија.

“Двије трећине општина у Црној Гори је у репрограму. За двије трећине општина у Црној Гори не важи Закон о локалној самоуправи. Потпуно је погажена аутономија локалних самоуправа. И то је проблем гдје Министарство треба да се укључи”, поручио је Бојаџић.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/6
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?