Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Срзентић: Снажна јавна администрација најважнији темељ дигиталног развоја

Објављено: 21.04.2022. 12:08

Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија (МЈУДДМ) сарађиваће, у циљу дефинисања јасне мапе пута будућег развоја дигиталног еко-система у Црној Гори, са естонском Академијом за е-управу еГА (е-Говернанце Ацадемy), чији експерти успјешно помажу јавном сектору у планирању и имплементацији политике е-управе и дигиталне трансформације реализујући пројекте широм свијета.

"Изградња снажне, дигиталне јавне администрације усмјерене на кориснике први је и најважнији темељ сваког дигиталног развоја"
То је саопштила саопштила министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија, Тамара Срзентић, након састанка са лидерима естонске Академије за е-управу, Хеиком Ваинсалу, директором за технологију и Ууном Валлнером, експертом за интероперабилност.

„Изградња снажне, дигиталне јавне администрације усмјерене на кориснике први је и најважнији темељ сваког дигиталног развоја, укључујуц́и и успостављање и успјешно управљање цјелокупним дигиталним екосистемом јавне управе што подразумијева надоградњу постојећих и развој комплексних софверских система и платформи како би се омогућио брз и ефикасан одговор на потребе грађана/привреде при пружању јавних е-услуга“, истакла је Срзентић.

Подсјетила је да је еГа успјешне пројекте сарадње реализовала и са великим бројем земаља ЕУ, укључујући Аустрију, Белгију, Фарска острва (Данска), Финску, Немачку, Грчку и Холандију.

Из Министарства су казали да је сарадња са еГа овог пута омогућена захваљујући пројекту „Е-услуге и дигитална инфраструктура као мјера одговора на ЦОВИД-19” финансираном од стране ДЕУ, који МЈУДДМ спроводи у сарадњи са УНДП у циљу подршке развоја дигиталне јавне управе, електронских портала и платформи , те развоја е-услуга највеће сложености како за грађане тако и за привреду на централном и на локалном нивоу.

У претходном периоду МЈУДДМ је успјешно сарађивало са еГА приликом израде извјештаја о дигиталној зрелости Црне Горе (Дигитал матуритy репорт) чији су налази и препоруке дали неке од главних смјерница у изради Стратегије дигиталне трансформације 2022-2026.

"Осим дефинисања мапе пута развоја дигиталног еко-система на бази анализе свих постојећих рјешења нарочито система електронског плаћања, електронске аутентификације и идентификације, система за размјену података и интероперабилност, водећи се најсавременијим и најодрживијим доступним технолошким рјешењима, најважнији очекивани резултати ове сарадње су: смјернице и начини на које се тренутни екосистем дигиталног управљања може користити, надоградити, побољшати да одговори на црногорски контекст и дигиталну зрелост, са потпуно описаним техничким спецификацијама за развој и надоградњу горе наведених система", навели су из Министарства.

Како се додаје, најважнији очекивани резултати ове сарадње су и предлог најбоље могуће архитектуре постављања постављања екосистема дигиталног управљања с обзиром на модерне технолошке платформе и процесе и предлог детаљне спецификације за развој и имплементацију ГСБ платформе и модерног портала еУправа, на бази најбољих међународних пракси.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?