Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Срзентић: Унапређујемо амбијент за дигиталне номаде

Објављено: 08.10.2021. 07:47

Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија у сарадњи са осталим министарствима, приватним, цивилним и академским сектором кроз Програм привлачења дигиталних номада унаприједиће амбијент, како би у Црној Гори што дуже боравили дигитални номади, који доприносе цјелокупном повећању економске активности у нашој земљи, поручила је министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија, Тамара Срзентић.

 Она је, у интервјуу за ПР Центар, појаснила да су дигитални номади људи који раде на даљину, већином фриленсери, којима природа посла омогућава да раде на било којој локацији, независно од сједишта компанија за које раде.

 „Радећи путем интернета, зарађују у матичним земљама, односно у иностранству, а зарађени новац троше у земљи домаћина – зато желимо да Црна Гора постане глобално привлачна дестинација за све њих“, истакла је Срзентић.

 Могућност путовања, доживљавање различитих култура и упознавање локалног становништва, како је казала, велика су мотивација за рад дигиталних номада са других дестинација.

 „ЦОВИД19 пандемија је додатно указала на значај рада на даљину,  а бројна истраживања предвиђају да ће до 2035. године чак милијарду људи радити “на даљину”. Зато смо у Влади  Црне Горе препознали ово као значај тренд, а наше Министарство као приоритет за ову годину дефинисало креирање Програма за привлачење дигиталних номада у жељи да Црна Гора буде сљедећа топ дестинација дигиталних номада,  што ће умногоме допринијети даљем развоју туризма, ИТ сектора, као и цјелокупном повећању економске активности у нашој земљи“, рекла је Срзентић.

 Оцијенила је да релативно ниски трошкови живота у поређењу са другим земљама, добра инфраструктура, приступачан интернет, предивна природа, ниска стопа криминала, као и повољне пореске стопе, су оно што нас кандидује за будућу глобално привлачну дестинацију за дигиталне номаде.

 „Парарелно са овим, потребно је да радимо на унапређењу цјелокупног амбијента, који ће учинити да што дуже задржимо дигиталне номаде у нашој земљи. Програм на којем радимо ће ускоро бити завршен и представљен јавности, а уз велику подршку ресорних Министарстава коју имамо, вјерујемо да ће сам програм пратити и убрзане измјене нормативног оквира - Закона о странцима,  уредби и правилника у дијелу визног режима, као и пореских олакшица за номаде“, истакла је Срзентић.

 Она је казала да је Хрватска урадила много у процесу регулисања статуса дигиталних номада,  као и да су у комуникацији са једним од главних покретача пројекта успостављања виза за дигиталне номаде у Хрватској предузетником Јан де Јонгом, имали прилику да чују о искуству и пракси Хрватске у овој области, како би на сличан начин и Црна Гора у убрзаном процесу испунила све услове и већ почетком наредне године издала прве визе за дигиталне номаде.

Дигитални номад, Јонатхан Хоwе, напустио је Велику Британију 2013. године и од тада, како је казао, путује живец́и у различите земље.

„Први пут сам почео да радим онлајн 2014. године када сам живео у Перуу. У то вријеме неки од мојих прихода су долазили од подучавања енглеског језика, док сам истовремено развијао блог о путовањима и маркетинг на друштвеним мрежама. Након пресељења у Црну Гору и реновирања некретнине овдје, постало је јасно да постоји велики потенцијал у пружању услуга људима који се такође желе преселити у Црну Гору“, рекао је Хоwе у изјави за ПР Центар.

Казао је да је основао агенцију Монтенегро Дигитал Номад, наводећи да је од тада помагао странцима из различитих земаља да се преселе у Црну Гору, да купе некретнине, оснују компаније и друге аспекте започињања новог живота у новој земљи.

„Тако да, иако је велики дио мог рада још увијек на мрежи и дигитално, сада могу уживати у угодној мјешавини посла који не зависи од локације и интеракције лицем у лице са мојим клијентима док започињу своју велику авантуру у Црној Гори“, рекао је Хоwе.

Сматра да Црна Гора вец́ има све што је дигиталном номаду потребно за успјешан живот и рад.

„Вец́а дистрибуција оптичког интернета велике брзине помогла би, али ја лично управљам цијелим својим послом преко 4Г хотспота на телефону и ријетко имам проблема. Дигитални номади и удаљени радници добро су навикли и спремни су се прилагодити различитим условима, па није толико важно покушати створити савршено радно и животно окружење за њих. У ствари, многи од нас уживају у изазову да ствари буду другачије и помало несавршене“, казао је Хоwе.

Сматра да дигитални номади доприносе локалној економији током цијеле године након завршетка главне љетње сезоне и затварања многих туристичких предузец́а.

„Такође, велики потенцијал видим да се догађаји и конференције око дигиталног радног простора организују у Црној Гори, гдје дигитални номади могу да присуствују, али и да дају свој допринос путем семинара и радионица за размјену вештина“, навео је Хоwе.

Оцијенио је да би, дигиталним номадима и радницима на даљину, требало омогућити приступачније опције за визу.

„Знам да је вец́ било расправа у разним одјељењима о овој теми и њеним ширим импликацијама, јер сам био дио неких од њих. Још нешто што мислим да ц́е се с временом једноставно развити како се потреба повец́ава, потреба за дугорочнијим изнајмљивањем смјештаја и мјесечним, шестомјесечним и годишњим у приобалним подручјима. Вец́ина апартмана за изнајмљивање на обали нуди се за љетњи туризам и стекао сам утисак да је понекад тешко убједити власнике некретнина да изнајмљују своје станове на дуже стазе“, навео је Хоwе.

Указао је да изазов за развој дигиталног номадства представлха ситуација са интернетским банкарством и банкарским услугама, јер Црна Гора још увијек није дио зоне СЕПА (јединствена европска плац́ања).

„Постизање одобрења за потпуно кориштење могуц́ности плац́ања путем Интернета и банкарства Паипал и Стрипе бит ц́е пријеко побољшати стање у овој области“, сматра Хоwе.

Једна од тема овогодишњег Дигиталног самита економија Западног Балкана, који ће бити одржан од 11. до 13. октобра у Подгорици, посвећена је дигиталној економији, чији дио су дигитални номади.

Дигитални самит Западног Балкана 2021. одржава се као дио Берлинског процеса и као иницијатива Регионалног савјета за сарадњу, а важност самита је потврђена и кроз нови четворогодишњи акциони план 2021-2024, за заједничко регионално тржиште (Цоммон Регионал Маркет – ЦРМ).

Домаћин и организатор овогодишњег издања је Министарство јавне управе дигиталног друштва и медија испред Владе Црне Горе, док је генерални спонзор компанија М:ТЕЛ.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?