Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Срзентић: Владе у оквиру Партнерства за отворену јавну управу увијек могу и морају боље и више

Објављено: 15.12.2021. 12:13

Политиком транспарентности и новим Националним акционим планом за отворену јавну управу побољшаће се начин на који се дијеле подаци и промијенити култура од оне која је усмјерена на обавезе и ризике до оне која се фокусира на прилике и могућности.

То је саопштила министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија, Тамара Срзентић, која је онлине учествовала на Глобалном самиту Партнерства за отворену управу, који је организован у Јужној Кореји, и том приликом истакла велики значај учешћа Црне Горе у Партнерству за отворену управу које чини 78 земаља и најавила нови Национални акциони план за спровођење иницијативе Партнерство за отворену управу у Црној Гори.ministarka Tamara Srzentić  Partnerstvo za otvorenu upravu 1
“Све активности у Министарству јавне управе, дигиталног друштва и медија у претходном периоду биле су усмјерене на повећање повјерења јавности у јавну управу, на начин да смо развој политика и услуга градили у складу са потребама грађана, али и изградили интерне капацитете и културу која приступа рјешавању проблема тако што смо увијек усмјерени на људе – и вјерујем да смо направили велики напредак у свим овим областима”, казала је министарка Срзентић.

Истакла је да ће предлог новог Закона о слободном приступу информацијама, на којем је Министарство радило са другим ресорима и цивилним сектором, као и осталим релевантним странама, поставити транспарентност и управљање отвореним подацима на много већи ниво и омогућити смислен и проактиван приступ подацима и дијељење истих.

“Новим Националним акционим планом Партнерства за отворену управу, на којем сада радимо, постављамо храбру агенду и подижемо љествицу како бисмо омогућили и обезбиједили инклузивнију, отворенију и транспарентнију Владу. Подизање границе транспарентности и веће отворености је такође кључни императив премијера и наше Владе”, нагласила је министарка Срзентић.

Очекује да се политиком транспарентности, отворености и новим Националним акционим планом за отворену јавну управу, који ће водити јавни службеници уз помоћ цивилног сектора, неће само побољшати начин на који се дијеле неки од највреднијих података, који рјешавају неке од најзахтјевнијих изазова, већ ће се и промијенити култура “од оне која је затворена у ону која је отворена, од оне која се фокусира на обавезе и ризике у ону која се фокусира на прилике и могућности”.

“Ми мијењамо културу и приступ управљања подацима са "ови подаци су моји и морам их заштитити без обзира на све - чак и ако се могу откључати" на "ови подаци рјешавају значајне изазове и треба их дијелити“, објаснила је Срзентић.ministarka Tamara Srzentić  Partnerstvo za otvorenu upravu 1Говорећи о иновацијама и новим приступима развоју производа унутар Владе, Срзентић је са учесницима Самита подијелила успјешан примјер цовидодговор сајта, који је за само неколико седмица креиран у сарадњи са другим министарствима и приватним сектором.

“Формирали смо тим истраживача, који су у разговору са грађанима и групама људи које су били највише погођене пандемијом коронавируса и мјерама које су биле на снази, дали увид не само како да дизајнирамо ефикаснију web страницу, већ и како да мјере буду разумљивије свима и дају одговоре на кључна питања која су грађани имали. Агилност и брзина којом је тим успео да направи сајт, интегрише повратне информације корисника и ажурира га најновијим информацијама на дневној бази био је доказ мултидисциплинарног тима и агилног начина рада”, рекла је министарка Срзентић.

Препознајући потребу за брзим ажурирањем и испоруком тим је, како је рекла, одлучио да примијени неке праксе из приватне индустрије, као што су управљање производима, истраживање, дизајн садржаја, увид у податке о томе како се граде и испоручују услуге.

“Наставили смо да примјењујемо ове праксе и редизајнирали владину web страницу – у платформу која је дизајнирана око приоритетних потреба и услуга до којих је људима у Црној Гори стало, и која заиста поставља стандард у погледу приступачности и перформанси”, казала је Срзетић.

Поручила је да владе у оквиру Партнерства за отворену јавну управу увијек могу и морају боље и више.

“Радујемо се што ћемо допринијети овој растућој заједници дијелећи наше научене лекције, изазивајући себе и друге кроз акције и подизање граница у начину на који пружамо отворену и одговорну управу за све”, нагласила је Срзентић.

Партнерство за отворену управу чине 78 земаља, укључујући и Црну Гору, као и 76 локалних самоуправа, које представљају више од двије милијарде људи заједно с хиљадама организација цивилног друштва. Заједно су креирали преко 4000 реформи јавних управа, од којих је значајан дио показао велики утицај. Кључне теме којима се баве чланице иницијативе Партнерство за отворену управу су: антикорупција, креирање политика у сарадњи са потребама грађана, дигитална управа, отворено правосуђе, грађански активизам и ширење грађанског простора, родна равноправност и инклузивност. Циљ је кроз међусекторску сарадњу достићи нове нивое отворености јавне управе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?