- Влада Црне Горе
Министарство рударства, нафте и гаса Стабилно снабдијевање енергијом уз одговоран прист...
Стабилно снабдијевање енергијом уз одговоран приступ очувању природних ресурса и заштити животне средине
Министар рударства, нафте и гаса Адмир Шахмановић Црне Горе учествовао је на међународној конференцији о енергетској транзицији и декарбонизацији Енергy Wеек Wестерн Балканс, који се ове године одржава у Будви.
Министар Шахмановић је у свом обраћању, истакао значај ове конференције као прилике за сарадњу и размјену искустава између представника земаља Западног Балкана, међународних енергетских компанија, инвеститора и институција, у контексту убрзања зелене транзиције.
Ресорни министар је нагласио да Црна Гора, као кандидат за чланство у Европској унији, усклађује своје политике са стандардима ЕУ, уз посебан фокус на енергетску сигурност, заштиту животне средине и повећање употребе обновљивих извора енергије (ОИЕ).
Наша земља је посвећена циљевима ЕУ и Енергетске заједнице, а смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште и повећање коришћења обновљивих извора енергије до 2030. године кључни су приоритети
изјавио је министар и додао да је овај процес прилично изазован, али да је за успјех кључна међуресорна сарадња, како на нивоу Владе, тако и на нивоу локалних заједница.
Један од најважнијих стратешких циљева у ресору рударства, нафте и гаса свакако је усвајање Закона о сигурности снабдијевања нафтним дериватима, који предвиђа формирање обавезних резерви нафтних деривата у количини која покрива потребе од 90 дана просјечног увоза. Овај закон ће омогућити Црној Гори сигурност снабдијевања енергентима, док се истовремено припрема за могуће поремећаје на тржишту. нагласио је Шахмановић током панела на којем је говорио заједно са министром енергетике и рударства Републике Српске, БиХ Петром Ђокићем и менаџером Свјетске банке за Босну и Херцеговину и Црну Гору Цхристопхер Схелдон-ом.
Министар је такође говорио о важности декарбонизације као кључног процеса у борби против климатских промјена. Црна Гора је, у склопу својих обавеза према ЕУ, започела са имплементацијом мјера за смањење употребе фосилних горива, укључујући постепено увођење биогорива у саобраћајном сектору и развој алтернативних горива као што су електрична возила и водоник.
Природни гас игра важну улогу у транзицији ка чистијим енергентима, а пројекти попут Јадранско-јонског гасовода могу донијети значајне економске и еколошке бенефите за Црну Гору и регион
истакао је министар, додајући да је планирано формирање регионалне компаније која би водила овај пројекат.
На панелу је такође било ријечи и о еколошкој реконструкцији Термоелектране "Пљевља", која је кључна за стабилност електроенергетског система Црне Горе, јер покрива значајан дио потреба за електричном енергијом, посебно током зимских мјесеци када су хидролошке прилике неповољне. Реконструкција омогућава да ТЕ "Пљевља" настави да игра ову улогу, али са значајно мањим утицајем на животну средину, чиме се балансира енергетска стабилност и заштита околине. На овај начин дјелимично ћемо испунити обавезе које имамо у овом дијелу према ЕУ. Свакако да морамо планирати и радити на развоју пројеката који ће у будућности замијенити ТЕ Пљевља, при чему морамо водити рачуна о социо-економским аспектима и пажљиво спроводити процес праведне транзиције.
Министарство рударства, нафте и гаса ради на изградњи сигурне, одрживе и еколошки прихватљиве енергетске будућности Црне Горе. Било кроз формирање нафтних резерви, промовисање декарбонизације или еколошку реконструкцију кључних инфраструктурних објеката, наша мисија је да обезбиједимо стабилно снабдијевање енергијом уз одговоран приступ очувању природних ресурса и заштити животне средине.
поручио је министар Шахмановић на крају панела.