- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Стратешка документа у области дигиталне трансформа...
Стратешка документа у области дигиталне трансформације и сајбер безбједности да покрену промјене
„Нова стратешка документа у области дигиталне трансформације и сајбер безбједности чија израда је у току треба да покрену промјене у овим областима“ - оцијењено је на консултацијама које је организовало Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија у сарадњи са Привредном комором, а поводом Нацрта Анализе стања за потребе израде Стратегије дигиталне трансформације Црне Горе 2022-2026. и Нацрта стратешких циљева Стратегије сајбер безбједности Црне Горе 2022-2026.
Потпредсједница Привредне коморе, Нина Дракић, казала је да је Стратегија дигиталне трансформације, уз Стратегију паметне специјализације један од најважнијих докумената чијом ће успјешном имплементацијом Црна Гора ући у друштво високо развијених земаља. Дракић је нагласила пет кључних активности које треба стратешки планирати из угла унапређања е-Пословања, тј. дигиталне трансформације привреде: повећање стопе дигиталне трансформације привреде, како у великим, тако и у малим и средњим предузећима, креирање дигиталне предузетничке културе кроз унапређење позиција имиџа дигиталног предузетништва и промовисање улоге оваквих предузетника у друштву и економији, привлачење, развој и задржавање високообразоване радне снаге, посебно у дијелу информатичког образовања и талената, олакшавање приступа финансијама и повећање инвестиција у овај сектор, као и развијање дигитално подржанг тржишног амбијента.
Државна секретарка у Министарству јавне управе, дигиталног друштва и медија, Марина Бановић, нагласила је да је ово наставак консултација које су одржане у априлу, а на којима је представљен концпет развоја ових документа. Она је оцијенила да је дигитална трансформација процес који ангажује све актере у друштву, тако да су у израду стратешких докумената, поред државног сектора и привреде, укључени НВО сектор и акадамска заједница, што обезбјеђује интегриање различитих перспекива на овом плану у израду Стратегије.
„Оно што смо обећали и што данас радимо, јесте да ћемо поступак израде ових документа радити у широком консултативном процесу, који укључује све актере и даје прилику увида у свим фазама развоја, уз могућност интервенције или достављања било које врсте коментара и инпута, а све са циљем да оба ова документа, као и сви документи који буду излазили из Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија буду власништво, не Министарства него друштва којем су намјењена“, поручила је Бановић.
Експерт из области дигитализације, Борис Копривникар, представио је резултате Оперативног тима који је урадио анализу стања у областима: привреда, задравство, образовање, академска заједница, ИЦТ сектор, телекомуникациони сектор. Он је казао да је дигитална трансформација процес у којем учествује цијело друштво и сви његови системи, те да је битно да на нивоу сваке организације постоји координација дигиталног развоја. Копривникар је оцијенио да сви сервиси треба да буду у потпуности онлајн, ако се нешто почне, мора се завршти онлајн, укључујући добијање и плаћање документа.
„Дигитализацијом можемо врло ефикасно да подупремо боље животне и радне услове и развој читавог друштва и треба разумјети да је дигитализација друштва као цјелине данас на међународном тржишту кључни фактор успјеха“, закључио је Копривникар.
Душан Кркотић, шеф Одсјека за информациону-комуникациону инфраструктуру и информациону безбједност представио је пет стратешких циљева Стратегије сајбер безбједности Црне Горе 2022-2026: Капацитети сајбер одбране и управљања кризним ситуацијам, Заштита критичне инфраструктуре, Сајбер криминал и заштита личних података, Едукација, истраживање и развој, Јавно-приватно партнерство и међународна сарадња.
„Већ су планиране активности на унапређењу легислативног оквира из домена сајбер криминала, а, такође, и едукација тужилаца и судија на овом пољу. Из домена сајбер криминала, унаприједиће се сарадња Управе полиције са телекомуникационим оператерима у циљу превенције нелегалних садржаја, што подразумијева измјене закона како би то било ефикасно“, попручио је Кркотић.
У дискусији која је била садржајана, учесници Консултација су похвалили начин припреме и концепције Стратегије, учешће ИЦТ у раду групе и дали сугестије за унапређење ситуационе анализе.
Консултације су одржане како би послужиле у даљој изради Стратегије дигиталне трансформације Црне Горе 2022-2026, као и Стратегије сајбер безбједности Црне Горе 2022-2026. уз пуну укљученост заинтересоване јавности.
МИНИСТАРСТВО ЈАВНЕ УПРАВЕ, ДИГИТАЛНО ДРУШТВА И МЕДИЈА