- Влада Црне Горе
Министарство здравља Стручни тимови у домовима здравља прва подршка дој...
Стручни тимови у домовима здравља прва подршка дојењу
Савјетовалишта за дојење, од децембра прошле године, посјетило око 300 родитеља
У циљу подизања стопе дојења, у оквиру пројекта „Јачање приступа примарној здравственој заштити за избјеглице“, Министарство здравља Црне Горе уз подршку канцеларије UNICEF-а за Црну Гору покренуло је пројекат Савјетовалиште за дојење које је почело са радом средином децембра 2022.године у пет општина и то: дому здраља Главног града, дому здравља Будва, Бар, Тиват и Херцег Нови, а намјера је да се у наредном периоду овај вид подршке обезбиједи у свим домовима здравља на територији Црне Горе.
Савјетовалиште пружа мајкама и очевима потребне информације, услуге савјетовања, помоћ при дојењу и размјену искустава .
Дојење је најбољи начин за исхрану Ваше бебе!!!
Савјетовалиште за дојење темељи се на чињеници да је дојење природан процес и да већина проблема при успостављању дојења не захтијева медицинске интервенције/поступке.
Оснивањем савјетовалишта за дојење при домовима здравља пружа се континуирана подршка дојењу након оптуста из породилишта, у складу с иницијативом „Породилишта по мјери беба“.
Радионице које се одржавају су бесплатне и доступне свима, а од почетка рада до сада, савјетовалишта је посјетило око 300 мајки/очева.
Почетак дојења није увијек једноставан и подршка партнера може бити од великог значаја. Вријеме дојења се продуржава уколико жене имају подршку својих партнера.
Стручне службе при домовима здравља спремне су да буду подршка и практичним савјетима подрже мајке да истрају у дојењу свога дјетеа.
Подаци о пријави за овај вид подршке могу се пронаћи на званичном сајту/страници Вашег дома здравља.
Укључивањем у савјетовалиште за дојење мајка ће:
- сазнати најновије релевантне информације о бенефитима дојења (исхране мајчиним млијеком), као и о ризицима уколико се беба не доји,
- сазнати о добробитима контакта кожа на кожу и раног започињања дојења,
- добити практичне савјете о правилном прихвату бебе на дојку, положајима бебе на дојци, техници измлазања итд.,
- добити практичне савјете о превазилажењу потешкоћа с дојком и брадавицама усљед неправилног прихвата на дојку(рагаде, болне брадавице, пуне и препуњене дојке итд.),
- добити информације о кориштењу помагала за дојење(пумпице за измлазање, итд.),
- добити практичне савјете о измлазању и чувању мајчиног млијека, као и о алтернативним методама храњења,
- у комуникацији с другим чланицама у савјетовалишту размјењивати искуства и заједнички рјешавати проблеме при успостављању дојења,
- имати емоционалну подршку за дојење и развијати самопоуздање.
Наведене активности помоћи ће мајци да буде успјешна у дојењу.
Како би се ова област у потпуности уредила, Министарство здравља је у фази израде Закона о дојењу, којим ће бити успостављена и Банка хуманог млијека, која ће обезбјеђивати млијеко дјеци којој мајчино млијеко није доступно, како би им се обезбиједио најздравији и најприроднији извор исхране.