Сугестије привредника основ за припрему Програма унапређења конкурентности привреде за 2024. годину

Објављено: 08.02.2024. 23:00 Аутор: Министарство економског развоја

Министарство економског развоја је 9. фебруара, у сарадњи са Привредном комором Црне Горе, огранизовало округли сто „Јавне консултације у вези израде Програма за унапређење конкурентности привреде за 2024. годину – Анализа пристиглих коментара“,

Креирањем новог Програма за унапређење конкурентности привреде дефинисаће се финансијска и нефинансијска подршка сектору микро, малих, средњих предузећа и предузетницима са циљем даљег снажења привредне активности у дијелу јачег подстицаја инвестиција и јачања извозних потенцијала привреде, дигитализације пословних процеса и економског оснаживања жена и младих.

Како би цијели процес израде Програма пратио потпуно транспарентан и инклузиван приступ, Министарство економског развоја је расписало Јавни позив за консултовање привреде и заинтересоване јавности за израду Програма за унапређење конкурентности привреде за 2024.годину са циљем да се укључе у поступак припреме израде Програма и доставе своје иницијативе, предлоге, сугестије и коментаре у писаном и електронском облику.

Министарство је све приспјеле иницијативе, приједлоге, сугестије и коментаре евидентирало и припремило извјештај који је презентован на округлом столу, а представницима привреде дата је могућност да дају додатне коментаре, које ће сви заједно размотрити и узети у обзир приликом израде Програма за унапређење конкурентности привреде за 2024. годину.

Драган Кујовић, потпредсједник Привредне коморе, истакао је да је Министарство економског развоја направило значајан искорак у изради Програма кроз поступак јавних конусултација како би се у иницијалној фази израде Програма, прије свега, чуло мишљење привредника.

Према његовим ријечима, Програм је потребно конципирати на основу сугестија и предлога које упућују привредници, како бисмо њиме постигли очекиване ефекте.

– Посебно радује то што је у фокусу подршка производњи и домаћој привреди, уз нагласак на повећање продуктивности – казао је он. Додао је да је кључно искористити расположива средства на најефикасниј начин и фокусирати се на подршку домаћој производњи и новим производима.

Горан Јоветић, државни секретар у Министарству економског развоја, истакао је важност јавних консултација и одлуку да се крене с њима прије доношења програма.

–Јавни позив трајао је 40 дана, а сада је прилика да се чују сугестије и реакције како би програм прилагодили потребама привреде. Планирани износ подршке је три милиона,а идеја је да буде највише усмјерен ка производњи (прерађивачкој индустрији) и ИЦТ, али свакако коначан предлог биће дефинисан након спроведених консултација – рекао је он.

Како је навео, прошлим програмом подржано је 381 предузеће, са више од два милиона еура. Програмом за 2024. годину планирана су буџетска средства у износу од три милиона еура.

Анализом претходних програма установили смо да они нијесу остваривали неку велику додатну вриједност па сматрамо да би ове године већи фокус требао бити на конкретним пројектима који су прије свега у домену прерађивачке индустрије и ИЦТ. Дијалог између нас је неопходан и јавни сектор треба да вам буде пуна подршка а не терет – поручио је Јоветић.

Анђела Гајевић, в.д. директорице Директората за унапређење конкурентности привреде, презентовала је пристигле коментаре током јавних консултација. Нагласила је да су се коментари углавном односили на  наставак даље  подршке микро и малим  предузећима, те повећање износа подршке како за појединачне програмске линије, тако и за Програм у цјелини. Она је такође истакла важност уважавања регионалних разлика приликом конципирања Програма, као и подршке различитим секторима, са акцентом на производњу и дигиталну трансформацију бизниса.

– Интересовање је изузетно велико, посебно за одређене линије подршке, а од понедељка креће креирање новог програма уважавајући јавне консултације одржане претходних 40 дана. Надамо се да ће овогодишњи програм произвести очекиване ефекте за привреду – казала је она.

Током конструктивне и отворене дискусије са привредницима, посебан осврт дат је на предност дигитализације и потенцијал који има сектор ИЦТ-а.  Наглашено је да дигитализација процеса може унаприједити продуктивност и ефикасност у различитим секторима привреде, те истакнуте одређене препреке попут ограничених ресурса и потребе за одређеним мјерама подршке како би се искористио пуни потенцијал ИЦТ-а.

Гајевић је додала да је веома важно подржати развој дигиталне инфраструктуре и олакшати приступ технологијама, што би омогућило бржу интеграцију дигиталних алата у пословање предузећа. Истакла је и напредак који је већ остварен у дигитализацији административних процеса, што је допринијело смањењу административних баријера и олакшало пословање.

Сугестије привредника односиле су се и на повећање износа подршке, прихватање шифри делатности, те подршку за изградњу објеката за производњу и проширење обухвата обука. Они су такође истакли добру организацију програма, али и сугерисали да би било пожељно конкретније усмјеравање подршке према производњи и запошљавању.

Све прикупљене сугестије биће узете у обзир при даљем обликовању програма подршке привреди, а након дефинисања Предлога програма биће одржан још један округли сто, како би привреда била упозната са којим конкретним програмским линијама ће се ићи са предлогом ка Влади, која у коначном усваја Програм.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?