- Влада Црне Горе
Министарство поморства Сусрет делегација МКИ и Аеродрома ЦГ са генералним...
Сусрет делегација МКИ и Аеродрома ЦГ са генералним директором Директората за мобилност и транспорт Европске Уније
Представници Министарства капиталних инвестиција и Аеродрома Црне Горе јуче су у Бриселу, са генералним директором Директората за мобилност и транспорт Европске Уније (Europian Comission Directorate-General for Mobility and Transport's activities) господином Хенриком Хололеијем, размјенили искуства и размотрили унапријеђење задатих циљева из области транспортне политике (Поглавље 14).
Делегацију Црне Горе предводили су државни секретар у Министарству капиталних инвестиција Зоран Радуновић, координатор за ваздушни саобраћај у Министарству капиталних инвестиција Милица Мићуновић, извршни директор Аеродрома Црне Горе Горан Јандреоски и замјеник директора Петар Радуловић.
У интензивном и обострано отвореном разговору размијењене су све релевантне информације о тренутном стању и будућим пројектима у сектору саобраћаја и поморства у Црној Гори, статусу преговарачког поглавља 14, могућностима реалног Просторног плана који је у изради, изазовима, могућностима и дијелом недовољно разјашњеним питањима од круцијалног значаја за побољшање позиције у приступним преговорима.
Као и небројено пута до сада исказана је максимална посвећеност Владе Црне Горе приступању Европској Унији и поштовању свих стандарда људских права, слобода и одрживог економског развоја. Саобраћај као кључни и највјеродостојнији репрезент основне идеје ЕУ је у фокусу, прије свега, због стварања услова за несметани проток људи, роба и услуга, а самим тим идеја и културних добара. Чињеница је да су главни европски коридори мимоишли Црну Гору, али пред нама је изазов да нашу земљу вратимо на европске транзитне путеве, уз добре студије и економски прихватљива инфраструктурна улагања.
Препознати су изазови пред којим се налазе саобраћај и поморство у Црној Гори, те констатоване мањкавости и недоследности које су пратиле досадашњи поступак усаглашавања са Европском Унијом. Наглашен је процес даљег усаглашавања са легислативом Европске Уније, уз интензивну, већ остварену одличну сарадњу на принципу регионалног повезивања, посебно дајући на значају раду сталног секретаријата Транспортне заједнице Западног Балкана и стварања основне регионалне саобраћајне мреже, која ће бити надограђена на ЕУ коридоре .
Главне теме састанка биле су наставак градње ауто-пута, организациона и структурна реорганизација регулаторног органа за жељезнички саобраћај, авиодоступност, усклађивање са EMSA стандардима, као и обавезан приступ Париском Меморандуму, конкурентност и тржиште у свим дјелатностима, као и даља већ започета, организациона, структурна и оперативна надградња и реконструкција компанија у државном власништву.
Посебно је посвећена пажња регионалном повезивању Црне Горе и укрштању тренутно главних коридора у правцу исток-запад, као што су пројекти Blue highway, Јадранско-јонски коридор, пруга Никсић-Чапљина и др. Разматрана је пословна политика Аеродрома Црне Горе, компаније Air Montenegro, поступак стечаја Montenegro Airlines-a, а посебно је значајно извјесно скоро отпочињање фазе 2 ECAA споразума, које ће отворити европско небо за црногорске компаније.
Такође, током састанка било је ријечи о одрживој и паметној мобилности јер је за 2022. годину планирано ажурирање Стратегије развоја саобраћаја у периоду 2019-2035 године и њено усаглашавање са стратегијом паметне и одрживе мобилности.
За очекивати је да подршка коју је Црна Гора добила буде и материјализована кроз ЕУ фондове и техничке органе, што ће у највећој мјери зависити од капацитета Црне Горе и спремности да изврши потпуну промјену саобраћајне и поморске политике.