- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Сусрет Гјека -Рашић: Иницијативе за даљу сарадњу у...
Сусрет Гјека -Рашић: Иницијативе за даљу сарадњу у области промовисања важности међусобне толеранције и суживота
У циљу јачања капацитета у политичком, друштвеном и економском смислу како би пружиле и гарантовале све предуслове за слободно уживање људских права свих својих грађана и грађанки, Црна Гора и Република Косово настоје да унапријеђују област људских права на свом европском интеграционом путу, поручено је са састанка министра људских и мањинских права Фатмира Гјеке и министра за избјеглице и повратак у Влади Републике Косово Ненада Рашића.
Министар Гјека представио је оквир заштите људских и мањинских права у Црној Гори и истакао да му је увијек задовољство да са колегама из региона размјени добре праксе и разговара о моделима јачања даље сарадње. Црна Гора има добар законодавни и институционални оквир заштите права мањиснких народа и других мањинских националних заједница и исти настоји да у континуитету унапријеђује у складу са међународним стандарднима.
Министар је рекао да је Црна Гора препозната по свом мултинационалном, мултивјерском и мултиетникултуралном карактеру. Током ратова на територији бивше Југославије, Црна Гора је успјела да сачува мир на својој територији и буде уточиште за велики број расељених и интерно расељених лица, посебно са теријторије Косова.
Више од 15 000 захтјева за регулисање правног статуса поднијето је у Црној Гори, а према последњим подацима из септембра ове године, остало је још 112 лица која треба да регулишу исти, рекао је министар. Он је истакао да је највећи број расељених и интерно расељених лица интегрисан у црногорско друштво. Највећи колективни камп, Камп Коник, успјешно је завршен и Влада Црне Горе настоји да обезбиједи боље услове за живот у највећој мјери ромској и египћанској заједници, будући да су они најмаргинализованија друштвена група у многим земљама, па и у Црној Гори.
Национални координатор за питања Рома у Црној Гори, Сокољ Беганај информисао је да је Влада Црне Горе обезбиједила радни ангажман на 12 мјесеци за 21 сарадника/цу у социјалној инклузији који су од великог значаја за ромску и египћанску заједницу будући да посредују у области здравствене и социјалне заштите. Настојимо да овим лицима осигурамо сталан радни ангажман кроз увођење позиције сарадник/ца у социјалној инклузији у домовима здравља и центрима за социјални рад, поручио је Беганај.
Министар Рашић захвалио је на прилици да разговара на тему јачања сарадње два ресора, а у циљу развијања иницијатива, пројектних идеја за промовисање важности међусобне толеранције и суживота, те међуетничког дијалога. Министар је представио рад ресора на чијем је челу и истакао важност повезивања идеја у циљу јачања регионалне сарадње. Република Косово, односно ресорно Министарство за избјеглице и повратак активно припрема Стратегију за заштиту заједница и њхових чланова која за циљ има регулисање важних питања, а у чијем је фокусу економска, не социјална компонента, рекао је министар.
На састанку је разговарано и о могућности потписивања споразума о сарадњи између два ресора.
Састанку су присуствовали и замјеник министра пољопривреде, шумарства и руралног развоја и предсједника Удружења Црногораца “Ловћен” Лазар Радуловић и амбасадорка Републике Косово у Црној Гори Њ.Е. Аријана Жерка Хоџа.