Сусрет: Министра рударства, нафте и гаса Адмира Шахмановића и Њ.Е. Андреине Марселла, амбасадорке Републике Италије у Црној Гори

Објављено: 10.09.2024. 07:41 Аутор: Министарство рударства, нафте и гаса

Црна Гора и Италија су кроз историју снажно повезане, сусједски односи су на високом нивоу, међутим увијек има простора да се економска сарадња побољша, а наш заједнички задатак је да на томе радимо, стварајући конекције са пословном заједницом и инвеститорима

констатовано је приликом сусрета министра рударства, нафте и гаса Адмира Шахмановића и Њ.Е. Andreine Marsella, амбасадорке Републике Италије у Црној Гори. Састанку је присуствовао и новоименовани државни секретар у министарству Дино Тутунџић.

Министар Шахмановић представио је развојне пројекте и приоритете рада ресора, како у дијелу истраживања и експлоатације минералних сировина, тако и у дијелу даљег развоја области нафте и гаса. Шахмановић је указао на неопходност израде стратегије експлоатације минералних сировина, која би била усклађена са плановима државе када је у питању изградња саобраћајне и енергетске инфраструктуре.

Црна Гора располаже сировинама и има значајне потенцијале, али је веома је важно да њихову даљу експлоатацију планирамо, пратећи најновије технологије и уз највише стандарде када је у питању заштита животне средине

истакао је министар и додао да ова област има перпсективу, али и пуно изазова.

Амбасадорка Републике Италије Marsella је уз честитке на именовању на позицију министра рударства, нафте и гаса, исказала интересовање за будуће планове када су у питању и пројекти у домену нафте и гаса, па је током састанка било ријечи и о пројекту изградње гасовода, чији би један дио пролазио кроз Црну Гору, што би свакако, поред економских бенефита, за нашу државу било значајно и са геополитичког аспекта. Активности на овом пројекту се морају интензивирати јер Црна Гора од ИАП пројекта може имати бројне бенефите као што су рецимо приходи од путарине за сами пролазак гаса кроз нашу земљу, могућност валоризације потенцијалних налазишта у Јадрану, могућност диверсификације енергената у индустрији, односно смањење употребе конвенционалних фосилних горива (угаљ, нафтни деривати - бензин и дизел) у индрустрији који умногоме доприносе укупном карбонском отиску.

Један од приоритета, на којем се сада интензивно ради је и припрема тендерске документације за реконструкцију нафтних резервоара у Бару, што је један од предуслова да Црна Гора обезбиједи нафтне резерве у наступајућем периоду. Црна Гора такође посједује и резервоаре у Бијелом Пољу, који се такође морају реконструисати, те ће се након Бара и том питању посветити посебна пажња.

Важан сегмент овог ресора је и истраживање нафте и гаса и у том контексту министарство припрема  јавни позив  за 3Д истраживање црногорског подморја. Откриће угљоводоника у подморју Црне Горе довело би до развоја нове индустрије, чија би економска добит неспорно утицала на повећање стандарда и економски развој државе. Очекујемо да кроз аранжман са кредиблиним партнерима добијемо податке и информације о потенцијалима којима евентуално располажемо у овој области. Црна Гора не би могла сама финансирати ова изузетно комплексна И финансијски захтјевна истраживања, зато желимо да заинтересујемо озбиљне реномиране компаније из ове области, закључио је министар Шахмановић.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/3
item.alt
item.alt

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?