Свечана примопредаја реконструисане зграде Музичке академије - бившег британског посланства

Објављено: 11.09.2024. 22:00 Аутор: Министарство просвјете, науке и иновација

Министарка просвјете, науке и иновација, проф. др Анђела Јакшић-Стојановић, министарка културе и медија, др Тамара Вујовић и ректор Универзитета Црне Горе, проф. др Владимир Божовић, посјетили су данас Музичку академију УЦГ на Цетињу. Посјета је организована с циљем свечане примопредаје реконструисане зграде Музичке академије, бившег британског посланства.

Санацијом крова и спољне столарије на згради бившег енглеског посланства, која се тренутно користи као простор Музичке академије, успјешно је реализован пројекат Универзитета Црне Горе под називом “Израда конзерваторског пројекта и спровођење мјера заштите на културном добру бившег енглеског посланства“, Пријестоница Цетиње.

Министарка Јакшић-Стојановић изразила је посебно задовољство напретком и успјесима које ова високошколска установа постиже, истичући важност улоге коју образовне институције попут ове имају у формирању будућих генерација умјетника. 

Нагласила је важност синергије између образовања и културе, те изразила захвалност ректору Универзитета Црне Горе на досадашњој успјешној сарадњи. 

„Образовање и култура су два нераскидиво повезана сегмента нашег друштва. Не можемо говорити о напретку образовања без истовременог развоја културне свијести. Управо кроз сарадњу између Министарства просвјете, науке и иновација и Министарства културе и медија, трудимо се да створимо цјелокупан приступ образовању који уважава и промовише културне вриједности,” истакла је Јакшић-Стојановић.

Muzička akademija

Министарка Јакшић-Стојановић је закључила да ће Министарство просвјете, науке и иновација наставити да подржава све иницијативе које доприносе развоју културе и образовања у Црној Гори, с посебним фокусом на умјетничко образовање које представља темељ за очување и промоцију црногорског идентитета на међународној сцени.

Министарка културе и медија, др Тамара Вујовић казала је да постоји симбиоза између културе,и да је овај пројекат примјер за то, јер је  је Програмом заштите, који је расписало Министарство културе за 2023. годину оприједељено 100 хиљада еура за обнову и реконструкцију објекта Енглеског посланства,коју користи Музицка академија.

“Кроз Програм заштите, смо за ову годину предвидјели реконструкцију и радове на Средњој музичкој школи у Подгорици и на згради Поморског факултета у Котору. Култура и образовање треба да буду системски и стратешки повезане кроз један институционални оквир на којем ће радити оба министарства. Кроз курикулуме, али и кроз оно што раде установе културе, морамо да учимо дјецу да живе са културом и умјетношћу, јер је културно изражавање и освјешћивање Европска унија препознала као кључне компетенције за одрживи развој и уопште за живот у 21. вијеку”, рекла је Вујовић.

Додала је да ће Министарство културе наставити да финансира студијски програм за конзерваторе на Академији, гдје ће бити едуковане нове генерације конзерватора.

“Кроз програм заштите Министарства културе реконструиш у се културна добра и ту треба са посебном пажњом и посебним знањима приступати радовима- зато ће Министарство културе за студијски програм за наше нове дипломиране конзерваторе опредијелити одређена средства да се школују на нашој Академији”, казала је Вујовић.

Ректор Универзитета Црне Горе, проф. др Владимир Божовић, изразио је захвалност на подршци коју Министарство просвјете, науке и иновација и Министарство културе и медија континуирано пружају Универзитету, наглашавајући значај оваквих пројеката у очувању културног насљеђа и унапређењу инфраструктуре високошколских установа. „Овај пројекат је само један од многих инфраструктурних пројеката који су започети, завршени или су у току, током овог периода. Универзитет Црне Горе посвећен је стварању оптималних услова за образовање и рад наших студената, уз очување и промоцију културних вриједности“, рекао је ректор Божовић.

Пројекат који је добио највећи дио средстава на прошлогодишњем конкурсу за Програм заштите и очувања културних добара Министарства културе и медија Црне Горе, реализован је у сарадњи са Центром за конзервацију и археологију Црне Горе, будући да је, како је истакла деканица Музичке академије Татјана Кркељић, препозната ургентна потреба да се здање старо готово 150 година сачува и очува.

,,Реновиран је кров, реновирана је столарија, реновиране су просторије и обезбијеђено је да овај простор буде још квалитетнији, још бољи, љепши, најприје за наставу а онда да то оставимо сљедећим генерацијама, јер се, морам рећи, надамо изградњи зграде Музичке академије јер смо четрдесет пет година подстанари“, нагласила је Кркељић.

Заједничким напорима два министарства, Универзитета и Центра за конзервацију и археологију, према ријечима директора Жељка Калезића, дат је значајан допринос заштити и очувању културне баштине Пријестонице.

„Овај објекат је иначе један од најзначајнијих културних споменика на самом Цетињу и ми смо уложили велики напор и труд да га доведемо у функцију дуги низ година“, казао је Калезић.

Кроз Програм заштите и очувања културних добара за обнову овог значајног културног простора опредијељена су средства у износу од 100.000 еура.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?