- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Свим васпитно-образовним установама које су испуни...
Свим васпитно-образовним установама које су испуниле услове одобрени асистенти у настави
Министарство просвјете је више пута директорима свих образовно-васпитних установа у писаном, али и непосредном контакту указало на улогу асистената у настави, а самим ти и њихову улогу и одговорност у погледу инклузивног образовања.
Организација и радна мјеста у васпитно-образовним установама утврђена су правилником о унутрашњој организацији и систематизацији радних мјеста који доноси орган управљања установе на приједлог директора, а сагласност на тај акт даје Министарство просвјете у складу са законом и прописаним нормативима. Установа може расписати конкурс за заснивање радног односа ако су испуњени законски услови, осносно ако је мјесто систематизовано и одобрено, ако су обезбијеђена финансијска средства и нема могућности да извршилац буде преузет из друге установе.
Када је у питању заснивање радног односа са асистентима у настави, то радно мјесто, као и остала, мора бити систематизовано, одобрено, морају бити обезбијеђена финансијска средства и да не постоји могућност преузимања из друге установе. Напомињемо да директори установа морају поштовати закон и прописе приликом закључења уговора у трајању до 30 дана, који је, у изузетним случајевима, предвиђен Општим законом о образовању И васпитању. Такође су дужни да овим лицима пруже прецизне и тачне податке о систематизованим и слободним радним мјестима и потенцијалним могућностима за заснивање радног односа.
У утврђивању потребног броја асистената полази се од законских одредби којима је дефинисана улога ових извршилаца. Закон је јасно указао на улогу асистената у настави као техничке подршке у погледу обезбјеђивања приступа образовању и образовном постигнућу за дјецу: са тешким тјелесним сметњама, умјереним интелектуалним сметњама, без остатка вида, потпуним губитком слуха и из спектра аутизма. У складу са ИРОП-ом ( индивидуално развојно образовни наставни планови) и распоредом часова, одређује се обим подршке коју асистент у настави пружа под надзором наставника, стручне службе и директора школе. Један асистент у настави може бити ангажован за више дјеце, односно ученика. Пуно радно вријеме асистента у настави износи 40 часова у радној седмици.
Основни циљ јесте да се дијете са сметњама у развоју не изолује и не ставља у положај зависности од асистента, већ да се оријентише ка самосталности и вршњачком искуству. Дакле, наставници (који су пролазили бројне обуке у претходном периоду) су извођачи наставе у којој примјењују базична и знања из процеса професионалног развоја у свакодневном раду. Стручни сарадници по опису пружају подршку индивидуално или у настави.
Континирано инсистирамо на јасним улогама и одговорностима запослених у школама, првенствено наставног кадра, али и васпитача које имамо у првом разреду основне школе. Од руководиоца установе се очекује одговорно понашање које афирмише, а не обесмишљава инклузивне вриједности, и показује да се сви професионално односимо према дјеци, држави и њеним ресурсима.
Министарство је урадило анализу стања у школама у погледу потребе за асистентима у настави и у складу са тим утврдило потребан број асистената у школама, узимајући у обзир прелазак дјеце из једног у други ниво образовања. Непотребним, нерационалним па и незаконитим акумулирањем асистената долазимо у ситуацију ненамјенског трошења средстава из Буџета, а да притом не помажемо дјеци код које постоји стварна потреба за овим видом подршке.
Министарство просвјете не укида право на асистенте у настави, напротив, свим образовно-васпитним установама које су испуниле прописане услове, одобрило је потребан број асистената. Такође, Министарство није одговорно за поједине руководиоце образовно- васпитних установа који су ангажовали или заспослили асистенте у настави супротно прописима који регулишу ову област.