- Влада Црне Горе
Министарство здравља СЗО стратешки партнер Министарства здравља у јачањ...
СЗО стратешки партнер Министарства здравља у јачању здравственог система
Остваривање универзалне здравствене заштите, кроз улагање у примарни ниво здравствене заштите и јачање капацитета за ефикасну контролу хроничних незаразних болести, представља један од кључних приоритета Министарства здравља и у наредном периоду биће окосница сарадње са Свјетском здравственом организацијом, заједничка је оцјена са састанка министра здравља др Војислава Шимуна са шефицом Канцеларије СЗО у Црној Гори др сци мед Мином Брајовић.
Министар Шимун и др Брајовић су се сагласили да планирање и успостављање оперативног система за осигурање квалитета здравствене заштите, са посебним фокусом на израду и увођење протокола, како би се осигурали бољи здравствени исходи и обезбиједила рационална употреба расположивих ресурса, нема алтернативу. Потребно је, како су навели, уредити систем тако да се осигура интегрисаност сервиса и континуитет у пружању квалитетне здравствене заштите, што је од кључног значаја за унапрјеђивање здравља популације и смањивања неједнакости у друштву. Поред тога, истакнуто је да транспарентно, одговорно и инклузивно вођење здравствене политике није могуће без поузданих и квалитетних података и да је то пут који води ка бољем здрављу и враћању повјерења грађана у институције система.
Учесници састанка су се сагласили да оптерећење хроничним незараним болестима значајно погоршава ескалација ризичних понашања, у првом реду употреба дувана и никотинских производа, алкохола, неадекватна исхрана и недовољан ниво физичке активности. За смањење утицаја фактора ризика, који су водећи узрок умирања, оболијевања и инвалидитета, истакнуто је да је неопходно радити на интензивирању мултисекторске сарадње и ангажману читавог друштва, у чему ће подршка и помоћ Свјетске здравствене организације бити значајна.
На састанку је било ријечи и даљем оснаживању капацитета за припремљеност и одговор на ванредне здравствене ситуације, као путу стварања бебједнијег, здравијег и просперитетног друштва за све у Црној Гори, што је од велике важности, с обзиром на изазове са којима смо се суочили токо COVID пандемије.Такође, имајући на уму повезаност здравља човјека, животне средине и животиња, Министарство здравља у сарадњи са СЗО наставиће досљедно да спроводии концепт „јединственог здравља“ , посебно у контроли антимикробне резистенције, као јавноздравственог и економског изазова како у Црној Гори и Европи, тако и на глобалном нивоу.
Трансформација здравственог система за боље здравље свих, а посебно рањивих група и особа са инвалидитетом није могуца без поузданих и квалитетних података. Транспарентно, одговорно и инклузивно водјење здравствене политике утемељене на доказима и поузданим подацима је пут који води ка бољем здрављу и врацању повјерења градјана у институције система.