- Влада Црне Горе
Министарство здравља Транспанатациони програм у КЦЦГ
Транспанатациони програм у КЦЦГ
На основу недавно потписаног споразума о сарадњи
Транспанатациони програм у КЦЦГ биће унапријеђен уз помић љекара са ВМА из Београда
Еминентни љекари са Војномедицинске академије из Београда пружиће стручну помоћ Клиничком центру Црне Горе (КЦЦГ) у унапрјеђењу трансплантационог програма у Црној Гори и едукацији и усавршавању наших љекара у овој важној и веома специфичној грани медицине. Ово је дефинисано Споразумом о сарадњи који је недавно потписан између ове двије здравствене установе, а који је иницирао министар здравља др Војислав Шимун.
Тим поводом проф.др Дарка Мирковића, проф. др Александара Томића и др Невена Вавића, примила је државна секретарка у Министарству здравља мр Мирјана Влаховић Андријашевић, са сарадницима.
„Блискост и сарадња између Црне Горе и Републике Србије, темељени на дугој историји и међусобном поштовању, само су додатни подстицај да кроз ову иницијативу ојачамо наше везе у области здравствене заштите. Људски живот је непроцјењив, а ваша несебична подршка у пружању помоћи у трансплантацији органа значајно ће допринијети побољшању квалитета здравствене заштите наших грађана“, казала државна секретарка Влаховић Андријашевић.
Она је упутила ријечи захвалности на досадашњој континуираној подршци Војномедицинске академије у пружању здравствених услуга пацијентима из Црне Горе и изразила увјерење да ће заједнички напори допринијети даљем развоју и напретку трансплантационе медицине у Црној Гори на добробит свих наших пацијената.
Поред државне секретарке, састанку у Министарству здравља присуствовали су и директор КЦЦГ мр сци. др Александар Радовић, генерална директорица Директората за јавно здравље др Ивана Живковић, начелница Дирекције за трансплантацију у Министарству здравља Сандра Дамјановић и директор Клинике за нефрологију др Елвир Мучић.
И директор Фонда за здравствено осигурање Црне Горе др Вук Кадић, са сарадницима, одржао је састанак са еминентним стручњацима са ВМА. Он је истакао да ће Фонд обезбиједити финансијску подршку за тим стручњака са ВМА, који ће радити заједно са љекарима из Клиничког центра Црне Горе на трансплантацијама бубрега, јетре и матичних ћелија.
Заједнички напори у овој иницијативи могу значајно унаприједити квалитет здравствених услуга и повећати број трансплатација, што је од кључне важности за пацијенте који се налазе на листама чекања.
Уважени професори ВМА посјетили су и КЦЦГ гдје их је угостио директор мр сц. др Александар Радовић са сарадницима. Он је том приликом казао да су се, потписивањем Споразума о сарадњи између наше двије установе, стекли сви правни услови да КЦЦГ започне са пројектом трансплантације органа и матичних ћелија.
„План је да почнемо са трансплантацијом бубрега са живог донора, а приоритет нам је развој програма донације органа са мождано мртвих донора и у вези са тим развој програма кадаверичне трансплантације органа. У сарадњи са Министарством здравља кренућемо у медијску кампању са циљем подизања свијести код наших грађана о значају донације органа и кадаверичне трансплантације истих“, нагласио је др Радовић.
На састанку, на којем су поред уважених професора Војномедицинске академије и директора КЦЦГ др Радовића, присуствовали и начелница Дирекције за трансплантацију у Министарству здравља Сандра Дамјановић, затим медицински директор КЦЦГ др Ђорђије Крњевић, те дирекрорица Центра за науку КЦЦГ проф. др Љиљана Вучковић, ВД директорица Клинике за анестезију, реанимацију и терапију бола др Наталија Трнинић, директор Клинике за урологију др Александар Магделинић, директор Клинике за нефрологију др Елвир Мучић и васкуларни хирург др Милосав Цмиљанић, констатовано је да су транспалнтације са живог донора предуслов за развој кадаверичне транспланатације.
Проф. Мирковић је нагласио да је програм трансплантације комплексан и истакао значај тимсклог рада, посебно наглашавајући улогу анестезиолога.
Током састанка размијењена су досадашња искустава љекара КЦЦГ и колега са ВМА и закључено да је Клиника за урологију технички у потпуности спремна да изводи трансплантације бубрега, као и да КЦЦГ има високо професионалне нефрологе који посједују знања и вјештине како за претрансплантациону припрему тако и за праћење пацијената у непосредном и дугорочном посттрансплантационом периоду.
Констатовано је, такође, да за развој трансплантационог програма постоји могућност пуне подршке Завода за трансфузију крви Црне Горе и неопходних организационих јединица КЦЦГ. Договорена је могућност доекација нашег кадра, као и подршка тимова љекара ВМА приликом извођену трансплантација у КЦЦГ.
Након састанка уважени професори посјетили су и Операциони блок, Клинику за нефрологију и Клинику за урологију.