Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Трећи састанак политичких директора СЕЕЦП-а: Култура као спона југоистока Европе

Објављено: 29.03.2023. 15:45 Аутор: Министарство вањских послова

Трећи састанак политичких директора Процеса сарадње у југоисточној Европи (СЕЕЦП) одржан је данас на Цетињу, у оквиру предсједавања Црне Горе овом регионалном иницијативом, једној од најзначајнијих на простору од Анкаре до Љубљане.

На састанку којем је предсједавао в.д. генералног директора за мултилатералне послове у Министарству вањских послова Радован Богојевић, учествовали су национални координатори учесница Процеса, као и представници Савјета за регионалну сарадњу (РЦЦ) и Делегације ЕУ у Црној Гори.

Богојевић је казао да је мјесто састанка у згради Министарства културе и медија, инспирисано мотом нашег предсједавања – „Југоисток Европе као простор културе и сарадње“ и одабрано са намјером да истакнемо улогу културе и њен потенцијал да нас удружи у остваривању бољих резултата.

Имајући у виду да слиједи најинтензивнији период предсједавања до краја јуна 2023, учесници су поздравили досадашње активности и подржали предстојеће догађаје усклађене са нашим приоритетима: људским правима, јачањем безбједности кроз владавину права и борбу против организованог криминала и корупције, енергетску и сајбер безбједност, зеленом агендом и дигиталним друштвом.

Treći sastanak političkih direktora SEECP-a na Cetinju

У домену европске агенде, заједнички је оцијењено да осим прошлогодишњих охрабрујућих вијести за Скопље, Тирану, Сарајево, Кишињев и Кијев, недавна одлука о визној либерализацији за Приштину, која ће почети да се примјењује од јануара 2024, представља веома важно постигнуће, јер је ријеч о једној од највећих користи приступног процеса за све грађане држава аспираната.

На састанку је истакнута важност Стратегије 2030 са задатком промовисања циљева одрживог развоја УН у региону југоисточне Европе, првенствено кроз економски раст, смањивање сиромаштва и неједнакости, оснаживање жена, унапређење социјалне инклузије и квалитета живота.

Учесници су разговарали и о могућности успостављања сарадње Савјета за регионалну сарадњу и Иницијативе за спремност и превенцију катастрофа у југоисточној Европи (ДППИ), којој Црна Гора (Министарство унутрашњих послова) предсједава током 2023, а чији су представници Радомир Шћепановић и Владимир Секулић учествовали на састанку. На тој линији, Богојевић је рекао да је катастрофални земљотрес који је погодио југ Турске и сјеверни дио Сирије 6. фебруара још један позив за све нас да урадимо више како бисмо створили предуслове да дјелујемо ефикасније и помажемо једни другима у циљу превазилажења посљедица природних катастрофа ових размјера.

На састанку је било ријечи и о модалитетима функционисања извршног тијела Процеса сарадње у југоисточној Европи, како би учеснице у перспективи постигле договор о именовању новог генералног секретара Савјета за регионалну сарадњу.

Слиједећи мото предсједавања и историјски значај Пријестонице за Црну Гору, за све учеснике је организована посјета Биљарди и Музеју Краља Николе.

Treći sastanak političkih direktora SEECP-a na Cetinju

Галерија

gallery.media[0].alt
1/3
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?