Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У барској болници после 30 година поново ће се радити операције крајника, девијације носа, ушне шкољке

Објављено: 15.03.2022. 12:39 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

У Општој болници Бар, након 30 година поново ординира специјалиста за ухо, грло и нос, а захваљујући донацији извршног директора и чланова борда директора Барске пловидбе, у овој здравственој установи ускоро почињу да се изводе операције  крајника, дивијације носа и ушне шкољке.

„Задовољство ми је да обавијестим јавност да ће се, наког 30 година, у Општој болници Бар поново радити операције из области оториноларингологије и да грађани и грађанке Бара убудуће неће за операције крајника, трећег крајника, девијације носа и ушних шкољки, морати да одлазе у приватне клинике или у друге градове. Од 01. априла све ове услуге и оперативне захвате моћи ће да ураде у свом граду. Такође, након 30 година барска болница и барска општина имају специјалисту из области оториноларингологије, др Марка Стоиљкова, а ускоро се очекује долазак још једног љекара са специјализацје који се школује за ову област. Опрему болници у Бару, за овај хируршки програм донирали су извршни директор и чланови борда директора Барске пловидбе и на тај начин још једном показала како друштвено одговрно пословање може имати за циљ унапређење здравствене заштите у једном граду, на чему им овом приликом посебно захваљујем“, казала је данас у Бару министарка здравља др Јелена Боровинић Бојовић.

Она је истакла да су, захваљујући конкретним активностима и мјерама које је потенцирало и предузело Министарство здравља, у сарадњи са менаџментом Опште болнице Бар, у овој здравственој установи значајно унапријеђени услови рада, набављена савремена медицинска опрема, квалитет здравствених услуга и третман пацијената подигнут на знатно виши ниво.

„ Након што је у барској болници недавно у функцију стављен покретни рендген апарат, чиме је значајно унапријеђена радиолошка дијагностика, затим осавремењена гинекологија набавком ултразвука и гинеколошког стола, сада покренута  ОРЛ хирургија, као  и технолошким осавремењавањем на осталим одјељењима, показујемо да смо чврсто ријешени, а добар дио тог посла је већ урађен,  да и кадровски ојачамо болницу, посебно у областима кардиологије, гастроентереологије, неонатологије и педијатрије. На тај начин у потпуности ће се наставити јачање опште болнице Бар, као регионалног центра за овај дио јужне регије“, нагласила је министарка Боровинић Бојовић.

Директор ОБ Бар др Игор Каришћик казао је да је поновно покретање ОРЛ хирургије наставак пројеката Министарства здравља и ове здравствене установе, у циљу унапређења здравствене заштите пацијената који гравитирају на новом подручју.

„Желим да се захвалим донаторима на њиховој племенитости, људима који су се одрекли својих примања, односно извршном директору и члановима борда, на овој вриједној донацији. Ријеч је о хируршким инструментима који ће омогућити један фонд операција из области оториноларингологије, за којима заиста постоји потреба и који наши пацијенти и грађани заслужују.

Извршни директор Барске пловидбе Зоран Тајић и чланови борда директора ове компаније Далибор Марковић, Александар Јововић, Радомир Рудовић и Петар Злоковић одрекли су се личних примања и донирали опрему за ОРЛ одјељење. Испред Барске пловидбе Далибор Марковић је изразио очекивања да ће њихова донација бити успјешан почетак рада др Марка Стоиљкова и др Лутовац, као и спровођења оперативног ОРЛ програма у болници у Бару.

Специјалиста оториноларинглогије др Марко Стоиљков поновни почетак оперативног ОРЛ програма, после више од 30 година, представља свијетлу будућност за оториноларингологију.

„Осјећао сам обавезу да поново покренем ОРЛ хируругију у барској болници и према грађанима  и према породици и према себи, с обзиром да сам прошао едукацију за ову оперативу, као и према свом млађем колеги, који је на специјализацији, како би га сачекали адекватни услови за рад“, казао је др Стоиљков.

Министарска здравља данас је, такође, у Дому здравља Бар озваничила почетак рада Лабораторије за исптивање и безбједност хране, гдје ће се спроводити анализа здравствене и нутритивне исправности прехрамбених производа који се дистрибуирају и припремају за предшколске установе, а који су усклађени са стандардима квалитета и безбједности хране према националним, ЕУ и међународним прописима исхране и програма за дјецу предшколског узраста.

„Опрема је купљена кроз ИПА ЦБЦ прјекат “Здрава исхрана предшколске дјеце”, у којем је партнер био Дом здравља Бар, а у оквиру њега отворено је и Савјетовалиште за правилну исхрану и физичку активност, гдје се пружају услуге савјетовања о правилној исхрани за родитеље и васпитаче у предшколским установама. Такође, кроз овај пројекат, Дом здравља Бар добио је и возило за узорковање хране и воде. Вриједност овог пројекта износи преко 213 хиљада еура, од чега је 85% финансиран од стране ЕУ, а 15% Дом здраваља Бар из сопствених средстава“, навела је др Боровинић Бојовић.

Она је нагласила да је циљ овог пројекта да се утиче на освијешћеност и знање опште популације о промовисању и одржавању здраве исхране, јер су, како је казала, правилна исхрана и редовна физичка активност водећи фактори у промоцији и одржавању доброг здравља кроз цијели живот.

Директор Дома здравља Бар Вук Вујовић истакао је да је ИПА пројекат  “Здрава исхрана предшколске дјеце”, продукт прекокраничне сарадње три државе Црне Горе, Босне и Херцеговине и Хрватске и захвалио се Влади Црне Горе и Министарству здравља на помоћи у његовој реализацији.

Он је истакао да пројекат има за циљ побољшање прехрамбених навика и цјелокупног здравља дјеце кроз подизање свијести о потреби усвајања здравих животних навика код предшколске дјеце и њиховим даљим развојем кроз адолесценцију и зрело доба.

„Ово је врло значајан пројекат у којем Дом здравља учествује са буџетом од 250 хиљада еура, уз подршку Владе Црне Горе“, казао је Вујовић, напомињући да се пројекат завршава крајем ове године.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?