- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја У Бару је одржана трећа дводневна обука за занатли...
У Бару је одржана трећа дводневна обука за занатлије
У Бару је одржана трећа дводневна обука за занатлије коју је организовало Министарство економског развоја и туризма у склопу пројекта “Комплементарна мјера COVID-Подршка малим и средњим предузећима у Црној Гори”
Трећа од три планиране обуке за занатлије коју је организовало Министарства економског развоја и туризма у склопу пројекта “Комплементарна мјера COVID- Подршка малим и средњим предузећима у Црној Гори” а коју финансира EU и кофинансира Влада Црне Горе, је одржана је 15. и 16. јуна 2023. године у Бару. Обука је организована за занатлије из приморске регије док су претходне двије обуке, како је било планирано пројектом, одржане у Подгорици - за занатлије из централне регије Црне Горе и Бијелом Пољу - за занатлије из сјеверне регије Црне Горе. Током дводневне обуке, учесници су имали прилику да се упознају са процесом планирања, реализацијом и праћењем пројеката, као и са начинима успјешне промоције на друштвеним мрежама, те начинима повезивања са туристичком привредом. Предавачи су били стручњаци из области пројектног менаџмента и дигиталног маркетинга, који су подијелили своје искуство и практичне примјере из реалних пословних ситуација док су полазници имали прилику да размијене искуства и планове из домена својег пословања. Након завршене обуке, полазницима су уручени Сертификати.
Ово је уједно била прилика да занатлије како међусобно, тако и са представницима министарства размијене мишљење о проблемима са којима се сусрећу у пословању и успоставе међусобне контакте који ће резултирати сарадњом у будућем периоду. Представници министарства су информисали о активностима које у циљу унапређења ове веома важне дјелатности за привреду Црне Горе, предузима Министарство економског развоја и туризма а које се односе на измјену законодавног оквира који регулише ову дјелатност а који се мора хармонизовати са прописима EU, као и на финансијску и нефинансијску подршку коју пружа министарство.
Током боравка у Бару, на позив учесника, представници министарства су посјетили модни студио “Стил” и калафатску радионицу “Боковац” који су презентирали асортиман својих производа, начин и технологију израде и указали на проблеме са којима се суочавају у пословању. Било је задовољство увјерити се да у Бару послују занатлије, породична предузећа, која и поред проблема у пословању и недостатку квалификоване радне снаге, одржавају традиционалне занате који нажалост, имају тренд нестајања. Наиме, модни студио “Стил” који у свом асортиману нуди шивење савремених и модерних одјевних предмета, израђује и кошуље са мотивима традиционалне црногорске ношње која је препозната по златовезу, док калифатска радионица “Боковац”, једна од препознатљивих калафатских радионица како на нашим просторима тако и ван Црне Горе, од оснивања 1965. године, настоји да сачува од заборава древну вјештину калафатског умијећа. Након деценија упорног рада на репарацији једрилица и једрењака, успјели су да креирају препознатљиву тржишну марку што је за Црну Гору, малу приморску и медитеранску земљу, заиста изузетна част.
Уз обострано задовољство, са циљем стварања повољнијег амбијента за пословање и промоцију занатских производа, договорена је интензивнија сарадња између занатлија, министарства и Занатске коморе.
Учесници обуке су закључили, да је обука пружила веома корисне информације и уједно су указали на нужност интензивније сарадње у будућем периоду. Такође, закључено је да занатска дјелатност нема значај који би требало да има у економији Црне Горе, да неки занати, посебно стари занати имају тенденцију нестајања те да треба уложити посебне напоре како би се мотивисале и обучиле млађе генерације да се баве занатима, како модерним тако и старим занатима који су дио нематеријалне и културне баштине Црне Горе и представљају један од њених идентитета.