- Влада Црне Горе
Министарство здравља У Будви одржане конференције о припремљености здр...
У Будви одржане конференције о припремљености здравственог Система на кризне ситуације и имунизације са фокусом на HPV и MMR
Јуче је у Будви, у оквиру предсједавања Црне Горе Процесима сарадње у Југоисточној Европи (SEECP), једној од најважнијих регионалних иницијатива, одржана конференција, организована оф стране Министарства здравља у сарадњи са Институтом за јавно здравље. Конференцију је водила директорица Директората за јавно здравље, прекурсоре и козметичке производе др Ивана Живковић, а на теме “Припремљеност здравственог система на кризне ситуације” и “Имунизација са фокусом на HPV и MMR” учесвовали су представници из области јавног здравља из 7 држава (Албаније, Хрватске, Сјеверне Македоније, Румуније, Словеније, Србије и Турске).
Када је у питању припремљености здравственог система на кризне ситуације Директор Института за јавно здравље, др Игор Галић, је нагласио битност тема нарочито након пандемије COVID-а. Упознао је присутне о току изградње Јавно здравственог оперативног центра за ванредне ситуације (PHEOC) у Црној Гори, а која је започета у јануару. Наведени центар ће свакако бити велики корак ка побољшању и адекватном одговору на будуће ванредне ситуације и свакако ће омогућити спремност и свеобухватан јавноздравствени одговор. Осмишљен је као мјесто гдје ће се сливати све информације из различитих извора у реалном времену, а исте ће се касније анализирати уз бољу координацију ресурса у сарадњи са партнерима на националном и међународном нивоу.
Др Адис Мартиновић и др Милко Јоксимовић презентовали су програме MMR и HPV вакцинације у Црној Гори. Вакцинација против морбила, заушки и рубеле (MMR) у Црној Гори суочава се са изазовима посљедњих година и здравствени систем улаже напоре да се ситуација промијени. У том погледу, поред бројних активности на едукацији здравствених рандика, покрећу се и сервиси подсјећања и позивања родитеља да вакцинишу своју дјецу, попут SMS порука и Call центра, како би родитеље додатно оснажили да заштите своју дјецу вакцинацијом. Програм вакцинације против хуманих папилома вируса (HPV) покренут је у Црној Гори од септембра 2022. године уз нови приступ који подразумијева препоручену имунизацију. Кроз овај програм који захтијева много комуникације и напора, јер се не ради о обавезном програму, за осам мјесеци вакцинисано је 3.500 дјевојчица узраста 9-14 година. Бројне активности су предузете да се побољша знање здравствених радника, као и родитеља о HPV вакцинацији, а активности ће се континуирано наставити.
Током конференције учесници су презентовали и размијенили знања и искуства са циљем продубљивања разумијевања спремности здравствених система за будуће кризе, као и шта су их досадашње научиле. Посебан фокус је стављен на стратегије које су се показале ефикасним.
Нарочита пажња посвећена је теми имунизације, са освртом на HPV И MMR вакцинацију. Вакцинација је срж превенције и најбоља заштита против широког спектра заразних болести. Поред тога, она у значајној мјери умањује терет који здравствени системи морају да изнесу при пружању услуга грађанима. Учесници су закључили да само користећи најновија постигнућа, разматрајући стратегије за постизање најбоље покривености вакцинацијом и борбом са свим препрекама које коче напредак, уједињено можемо постићи најбоље резултате у области имунизације и даље заштитити здравље становништва.
Процес сарадње у Југоисточној Европи (SEECP) је регионални оквир сарадње 13 држава (Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Црна Гора, Грчка, Хрватска, Сјеверна Македонија, Молдавија, Румунија, Словенија, Србија, Турска и Косово), који је инициран јуна 1996. године са циљем промовисања и јачања добросусједских односа између земаља ЈИЕ. Црна Гора је постала учесница иницијативе 11. маја 2007. и ово је, након 2010. године, њено друго предсједавање.