У четвртак радионица о имплементацији Уредбе о превенцији и управљању уношењем и ширењем инвазивних страних врста

У циљу даљег усклађивања законодавства са Уредбом (ЕУ) 1143/2014 Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, уз подршку пројекта Европске уније „Центар за стратешко-правно савјетовање за Црну Гору“ (Полицy анд Легал Адвице Центер фор Монтенегро - ПЛАЦ) организује радионицу о имплементацији Уредбе (ЕУ) 1143/2014 о превенцији и управљању уношењем и ширењем инвазивних страних врста.

Радионица ће се одржати у хотелу “Подгорица” у четвртак 24. октобра 2024. године с почетком у 09:00 часова.

Скупштина Црне Горе је у марту 2019. године донијела Закон о страним и инвазивним страним врстама биљака, животиња и гљива (“Службени лист Црне Горе”, бр. 18/19) којим се уређује начин спречавања уношења и ширења страних и инвазивних страних врста биљака, животиња и гљива, ради ублажавања и смањивања на најмању могућу мјеру штетног утицаја на биодиверзитет, услуге екосистема и/или здравље људи. Осим што је то један од услова за улазак у ЕУ, тиме се покушава спријечити и вишемилионска штета коју инвазивне врсте могу нанијети економији.

Систематска истраживања инвазивних врста у Црној Гори још нијесу спроведена, али нека појединачна истраживања дају индикације о присуству и експанзији интродукованих врста, иако се веома мало зна о процјени њиховог утицаја на локалне екосистеме и аутохтоне врсте.

Податак да ЕУ на годишњем нивоу има преко 12 милијарди еура штете због инванзивних врста довољно говори о величини тог проблема. Такође, у Црној Гори на копну постоји 51 биљна врста која се сматра инвазивном. Амброзија је почела да се прати 2012. по налогу фитосанитарне службе. Поријеклом је из Сјеверне Америке, у Европу је доспјела у 19. вијеку, а у Црној Гори је забиљежена тек почетком 2000.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?