- Влада Црне Горе
У КЦЦГ пуштена у рад нова ангио сала за дијагности...
У КЦЦГ пуштена у рад нова ангио сала за дијагностику и лијечење кадриоваскуларних стања
Шимун: Нема више листе чекања за коронографију
Данас је у Клиничком центру Црне Горе званично пуштена у рад нова савремена ангио сала у којој ће се радити најкомплексније процедуре из области поремћаја срчаног ритма.
Ово је изузетно важан догађај, како за запослене Клинике за кардиологију, тако и за све грађане Црне Горе, с обзиром на будући потенцијал ове ангио јединице у дијагностици и третману кардиоваскуларних обољења, казао је након обиласка овог сегмента КЦЦГ министар здравља др Војислав Шимун.
Он је истакао да у Црној Гори нема више листи чекања за коронографију, што је, како је казао, од неизмјерног значаја имајући у виду да кардиоваскуларне болести у нашој држави узимају прво мјесто по стопи оболијевања и смртности.
Ова ангио сала, трећа у држави, а друга коју смо отворили за вријеме мандата ове владе, биће фокусирана на електрофизиолошке процедуре, односно уградњу пејсмејкера, дефрибрилатора, поступака аблације и осталих, те и у овом опсегу процедура очекујемо решавање листа чекања у наредном периоду од око шест мјесеци, најавио је министар Шимун.
У остварењу овог неизмјерно важног подухвата за црногорско здравство, како је казао, учествовали су и вриједно радили запослени КЦЦГ, који су од почетка ове године обавили око 3000 интервенција, али и запослени КБЦ Беране, гдје је у априлу ове године, отворена ангио сала, у којој је до сада одрађено преко 700 интервенција.
Директор КЦЦГ др Александар Радовић истакао је да ће нова ангио сала превасходно бити коришћена за електро-физиолошке процедуре.
„Изражавам велику захвалност колегама са кардиологије, који су успјели даноноћним радом, у двије смјене и суботом и недјељом, да елиминишу листе чекања за коронографију и за стент. Што се тиче електрофизиологије, имамо договор са колегама који се баве овом облашћу, да ћемо у наредних пар мјесеци и те листе чекања елиминисати“, најавио је др Радовић.
Он је подсјетио да се о ангио сали у Црној Гори прича од давне 1998. године, када је први пут почела са радом у КЦЦГ, као и да је десет година након тога отворена и друга ангио сала, пратећи трендове и развој медицине, како у свијету, тако и код нас. „Данас се у ангио салама, поред срца, раде друге и процедуре инвазивне, васкуларне, неурохируршке процедуре, које изводе гастроентеролози, уролози, тако да се појавила потреба и за отварање треће ангио сале, те је стога у току процедура за расписивање тендера за набавку и опремање треће ангио сале“, казао је др Радовић, додајући да ће на тај начин здравствени систем за дуг временски период обезбиједити све услове које требају пацијенти којима је потребан овај вид лијечења.
„Велики дан за све нас који се бавимо поремећајима срчаног ритма и свакако за наше пацијенте. Добили смо савремену салу гдје можемо да примијенимо наше знање, гдје можемо да радимо све врсте процедура везаних за поремећаје ритма, а то су уградња пејсмејкера, кардиовертер дефибрилатора и срчане ресинхронизационе терапије. Такође, можемо да наставимо са радиофреквентним и црио катетер аблацијама“, казао је начелник Одјељења за попремећаје срчаног ритма и електофизиологију срца, Клинике за кардиологију др сци.мед Михаило Вукмировић. Он је најавио имплементацију неких нових технологија за лијечење поремећаја ритма, као што је лијечење високо волтажном струјом.
„Пратимо савремене трендове лијечења поремећаја ритма, а сада имамо и адекватне услове да то свакодневно и примијенимо“, поручио је др Вукмировић.