Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У оквиру "Дана науке и иновација" одржана међународна конференција о имплементацији С3

Објављено: 29.09.2022. 12:37 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја

Генерални директорат, Удружени истраживачки центар Европске комисије и Министарство науке и технолошког развоја Црне Горе организовали су у Ректорату Црне Горе у Подгорици конференцију на тему “Имплементација стратегије паметне специјализација у Црној Гори“. Конференција су отвориле  министарка науке и технолошког развоја проф. др Биљана Шћепановић, амбасадорка ЕУ у Црној Гори Оана Кристина Попа и државни секретар МЕП-а Александар Машковић.

Министарка Биљана Шћепановић је изразила задовољство због организације фестивала који ове године обиљежава јубилеј - 10 година од формирања, као И то што отвара догађај који промовише здравију, одрживију И дигитализовану Црну Гору, засновану на концепту паметне специјализације.

„Имати стратегију значи направити избор за иновацију, засновану на научним, иновативним и економским потенцијалима земље. Црна Гора је прва земља у региону која је усвојила Стратегију 2019. Године и од тада активно ради на креирању адекватног државног оквира за њену имплементацију. Ово је био изазован задатак узимајући у обзир ограничене капацитете, који се односе на људске ресурсе и инфраструктуру, али смо поносни што смо упркос свему, успјели. Креирали смо базу за даљи развој потенцијала које је Стратегија препознала и користим прилику да искажем захвалност Удруженом истраживачком центру Европске комисије за континуирану и безграничну подршку. Такође нам је подршка УНДП-а и ЕУ до сада била кључна приликом постизања значајних резултата, за које очекујемо да се наставе у наредном периоду. “

Након усвајања законодавног оквира у 2020. години, фоцус Владе био је усмјерен ка паметној С3 специјализацији које повезује неколико кључниј развојних политика И то:

  • Одржива пољопривреда
  • Енергија и одржива средина
  • Одрживи туризам
  • Информационо-комуникационе технологије

Амбасадорка ЕУ у Црној Гори Оана Кристина Попа је казала да је иновација постала битна последњих година. Истакла је да иновација лежи у срцу сваког Европљана који се труди да не зависи од фосилних горива, већ се труди да нађе нове обновљиве изворе енергије.

„Иновације би требале да буду главни покретач црногорског економског развоја. ЕУ подржава ове циљеве програмом усмјереном ка региону – Економском – инвестиционом плану, који ставља фокус на компетитивност и иновације. Ове године имамо три велике шеме: Прва ће подржати С3 стратегију. Кроз другу, која ће бити објављена ове године, ЕУ ће обезбиједити директну финансијску подршку женама и младима који желе да покрену сопствени бизнис. Трећом великом шемом желимо да унаприједимо везу између науке и индустрије. Подршка ће бити усмјерена ка младим истраживачима, поготово женама из академског и индустријског сектора. Битно је да нагласим да ће Европски иновативни програми бити доступни свим пријављенима из Црне Горе, под истим условима као и пријављенима из држава чланица ЕУ. Дубоко вјерујем да ћемо заједничким снагама креирати велики број нових компанија и старт-упова, као и да ће црногорску економију направити конкурентном на нивоу Европе. “

Црна Гора је креирала оквир за имплементацију иновација и паметне специјализације на основу приједлога Генералног директората Удружени истраживачки центар Европске комисије, узимајући у обзир специфичност црногорског екосистема, казао је државни секретар МЕП-а Александар Машковић и додао да се постизање главног циља С3, односно модернизована И конкурентна Црна Гора базира на три кључна стратешка правца који представљају генералну дугорочну визију развоја земље.

„Здрава Црна Гора, одржива Црна Гора и дигитализована Црна Гора. Са аспекта процеса европске интеграције треба посебно истаћи улогу подршке коју Европске унија пружа Црној Гори кроз Инструмент претприступне подршке. Током ИПА ИИ финансијске перспективе 2014-2020, кроз реализацију многобројних пројеката остварен је конкретан допринос у циљу јачања економске конкурентности, иновационих капацитета и иновационе инфраструктуре Црне Горе. Константан фокус био је на повезивању науке, образовања и истраживања са привредом и бизнис заједницом.“

Машковић је казао да ће на основу ИПА програмског оквира, држава припремити додатни плански документ за сваки од пет “прозора“, којим ће се планирати подршка у оквиру ИПА-Стратешки одговор.

„У овој области ресори су предвиђене активности  кандидовали у оквиру прозора “Конкурентност и инклузивни раст“, кроз програмску годину 2023/2024, са предложеним алокацијама за сваку од активности: Генерисање радних мјеста у С3 приоритетним областима 2,5 милиона еура, Техничка подршка за имплементацију оквира Стратегије С3 и јачање капацитета Фонда за иновације 3 милиона еура, Иновациони пројекти већег обима 11,5 милиона еура, Јачање капацитета у области конкурентности и иновација 9,1 милион еура“, закључио је Машковић.

Фотографије са догађаја и уводна обраћања - хттпс://www.флицкр.цом/пхотос/владацг/албумс/72177720302512503

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?