- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Учешће црногорске делегације на 62. Серији састанк...
Учешће црногорске делегације на 62. Серији састанка скупштина држава чланица Свјетске организације за интелектуалну својину (WИПО)
У Женеви се у периоду од 4-8. октобра 2021. године одржава 62. Серија састанака скупштина држава чланица Свјетске организације за интелектуалну својину (WИПО), на којој учествују представници Министарства економског развоја (Небојша Мугоша, начелник Дирекције за нормативне послове и међународну сарадњу у области интелектуалне својине и Младен Копривица, самостални савјетник И у Дирекцији за интелектуалну својину) и Сталне мисије Црне Горе при Уједињеним нацијама и другим међународним организацијама у Женеви.
На дневном реду се, поред извјештаја генералног директора WИПО-а, избора чланова WИПО Координационог комитета, Извршног комитета Паришке и Бернске уније, као и Комитета за програм и буџет, налазе и извјештаји о раду WИПО комитета који су надлежни за поједина права интелектуалне својине и извјештаји о функционисању система међународне регистрације права индустријске својине (по основу Мадридског споразума о међународној регистрацији жигова, Хашког споразума о међународној регистрацији индустријског дизајна, Лисабонског споразума о заштити ознака поријекла и њиховој међународној регистацији и ПЦТ споразума о сарадњи у области патената). Поред наведеног, предмет разматрања је и постигнути напредак на изради нових међународних споразума, са акцентом на Уговор о праву дизајна и Уговор о заштити радиодифузних организација.
У свом уводном излагању, генерални директор WИПО-а господин Дарен Танг је изложио визију своје администрације за будуц́ност WИПО-а, за који је рекао да има снажан финансијски положај и да је до сада пребродио пандемију захваљујуц́и прилагодљивости и професионализму особља, те да у овим временима морамо искористити своју енергију и употријебити своју стручност како бисмо помогли у превладавању глобалних изазова и поставити темеље за будуц́и раст. Господин Танг је истакао да је амбиција његове администрације омогуц́ити свим земљама, посебно земљама у развоју и најмање развијеним земљама да користе интелектуалну својину као моц́но оруђе за економски и друштвени развој. Господин Танг је такође истакао да је приоритет његове администрације досезање група које су традиционално недовољно заступљене у коришц́ењу интелектуалне својине, попут младих, жена и малих и средњих предузец́а. "Како напредујемо, наставиц́емо да проналазимо нове начине за досезање група попут младих, жена и малих и средњих предузец́а која су пречесто била на маргинама екосистема интелектуалне својине", рекао је он. Истакао је нови пакет мјера за подршку државама чланицама у настојању да се обнове након окончања пандемије. Такође је подвукао појачан ангажман WИПО-а са Свјетском здравственом организацијом и Свјетском трговинском организацијом, кроз трилатерални програм, како би такође подржао чланове тих организација усред пандемије.
Учешће на овом најзначајнијем годишњем догађају из области интелектуалне својине представља одличну прилику да се представници Црне Горе упознају са најновијим дешавањима и новостима у области интелектуалне својине на међународном плану и прилику за наставак и интензивирање сарадње са WИПО-ом, уз одређивање смјерница будуће сарадње. С тим у вези, биће одржани састанци са представницима WИПО Сектора за земље у транзицији и развијене земље (WИПО ТДЦ) и Сектора за ауторска права. WИПО представља кључног међународног партнера који кроз различите видове сарадње и помоћи у значајној мјери доприноси унапрјеђењу система заштите права интелектуалне својине у Црној Гори. Уз експертску помоћ WИПО-а се тренутно ради на изради Националне стратегије интелектуалне својине за период 2022-2025, а у плану је да се са WИПО-ом, након израде Стратегије, постигне договор о активностима из будућег Акционог плана за спровођење Стратегије, за чију би имплементацију WИПО током наредног трогодишњег периода пружио експертску помоћ.