Учешће министарке Нишић на састанку у Бриселу о проширењу ЕУ

На позив предсједника Европског и Економског и социјалног Комитета (EESC) Оливера Ропкеа, министарка рада, запошљавња и социјалног дијалога Наида Нишић са државном секретарком г-ђом Анђелом Башовић и в.д. генералном директорицом Директората за ЕУ интеграцију и међународну сарадњу, г-ђом Иваном Шућур учествовала је на састанку под називом „Ка успјешном проширењу ЕУ“, који је одржан 24. октобра у Бриселу.

Форум о проширењу на високом нивоу отворили су г-дин Оливер Ропке, Nikolas Schmit, европски комесар за радна мјеста и социјална права и Oliver Varhelyi, европски комесар за сусједство и проширење

Министарка Нишић говорила је на панелу у оквиру Форума, уз министра рада и социјалног старања Грчке, Никиа Керамеуса, државног секретара Министарства рада и социјалног старања Њемачке Rolfa Schmachtenberga и замјенице министра економије, културе и иновација републике Албаније Олте Мањани. Том приликом осврнула се на кључне теме које су од значаја не само за Црну Гору, већ и за будућност цијеле Европе, нагласивши да Црна Гора подржава визију јаче и уједињеније Европе, те да процес проширења ЕУ није само ширење њених граница, већ и ширење основних вриједности као што су демократија, владавина права и људска права.

Такође, истакла је да ће чланство Црне Горе у ЕУ имати вишеструке користи – како за грађане Црне Горе, тако и за стабилност и просперитет цијелог региона Западног Балкана.

Посебан акценат је стављен на значај регионалне сарадње, при чему Црна Гора, као чланица НАТО-а, настоји да има стабилизирајућу улогу на Балкану, те да је успјешно проширење ЕУ на Западни Балкан кључни корак ка дугорочном миру и развоју региона.

Црна Гора је на европском путу препознала важност реформи, усвајања европских прописа и стандарда, као и континуираног социјалног дијалога и ангажовања цивилног друштва.

Министарка је додала да је партиципативан приступ од суштинске важности за рјешавање изазова који су пратили Црну Гору током дугог пута ка чланству у ЕУ.

Кроз активно учешће свих заинтересованих страна у преговарачком процесу, Црна Гора је осигурала да користи од приступања Европској унији буду равномјерно расподијељене међу свим њеним грађанима.

Црна Гора остаје у потпуности посвећена неопходним реформама које ће омогућити њено приступање ЕУ, уз сталну сарадњу са европским партнерима те да ће чланство Црне Горе обогатити ЕУ и отворити нове могућности за њене грађане.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?