Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Улагање у економско оснаживање жена је пут ка стварању друштва једнаких могућности

Објављено: 16.06.2021. 12:14 Аутор: Министарство економског развоја

Данас је у организацији Секретаријата Савјета за конкурентност одржан догађај на тему „Родна равноправност и економско оснаживање жена у Црној Гори“. Говорници су били: министар економског развоја, Јаков Милатовић, британска амбасадорка у Црној Гори, Карен Мадокс, шеф канцеларије ЕБРД-а у Подгорици, Јаап Спреy, шефица Секретаријата Савјета за конкурентност, Марија Шуковић и национална координаторка Међународне организације рада у Црној Гори, Нина Крговић.

У уводном дијелу, госпођа Марија Шуковић је истакла да је данашња тема посебно важна јер улагање у економско оснаживање жена поставља директан пут ка родној равноправности, смањењу сиромаштва и инклузивном економском расту. Комплементарне активности кључних институција, отворен и благовремен дијалог су предуслов за постизање резултата. Изразила је посебно задовољство што је панел родно балансиран. Шуковић је навела да је рад на родној равноправности и економском укључивању хоризонталан и захтијева координацију иницијатива, активности и напора више партнера из јавног и приватног сектора. Истакла је да Секретаријат својим примјером жели да потенцира тај приступ, да за исти сто окупе све који су важни за овај процес. Уједно Секретаријат жели да промовише Савјет за конкурентност као платформу и за дијалог на ову тему.

Министар  економског развоја, Јаков Милатовић  говорио је о значају заступљености жена у свим сферама друштва и стварању друштва једнаких могућности. Он је казао да су у Савјет за конкурентност, којим предсједава, по први пут као сталне чланице, укључена два женска удружења - Асоцијација пословних жена и Удружење предузетница. Милатовић је такође истакао значај стратешких докумената Министарства у овој области, са посебним освртом на Стратегију развоја женског предузетништва 2021-2024, чије се усвајање ускоро очекује.

„Тренутно смо у завршној фази израде иновираног Програма за унапређење конкурентности за 2021. годину, којим ћемо додатно стимулисати веће учешће жена као корисника програмских линија кроз значајнији повраћај  уложених средстава од стране предузећа у власништву жена“, додајући да је у оквиру Програма за унапређење конкурентности привреде који је МЕР спровело у току 2020. године, подржано 100 ММСП у власништву жена  са укупним износом од око 350.000€.

Министар је посебно поносан на свој најужи тим у којем су двије државне секретарке, шефица кабинета, секретарка Министарства и 6 од 8 в.д. директорица директората, које својом преданошћу и квалитетом рада дају посебан допринос ефикасности рада МЕР-а.

Британска амбасадорка у Црној Гори, Карен Мадокс је истакла да сматра да промовисање родне равноправности на тржишту рада није само вриједност за коју се треба залагати, већ да постоји јасан пословни случај за учешће жена у економији. Када су жене у равноправном положају у бизнису, и када су једнако заступљене као мушкарци на највишим нивоима управљања, компаније уживају веће профите, владе убирају веће приходе, и економски раст је снажнији. Британска амбасада подржава Секретаријат Савјета за конкурентност у дефинисању учинковитих политика за жене у бизнису у Црној Гори, и стога за бржи раст економије.

Шеф канцеларије EBRD-а у Црној Гори, Јаап Спреy говорио је о подршци ЕБРД-а женама у бизнису и инклузији у Црној Гори. Он је истакао је да је оснаживање жена у економији и промоција родне равноправности један од 3 стратешка циља EBRD-а као и да му представља задовољство што има прилику да црногорским партнерима представи оно што EBRD ради у овој области. Говорио је и о родним разликама у Црној Гори и неким пројектима EBRD-а којима се жели постићи превазилажење тих разлика. У том дијелу, посебно је истакао програм „Жене у бизнису“ који женама предузетницама омогућаваприступ финансирању и савјетодавним услугама и подршку Савјету за конкурентност који је почео примјењвати родну перспективу у процијени регулаторног утицаја. 

Остале активности EBRD-а обухватају унапређење капацитета у оквиру јавне управе у дијелу креирања политика за мала и средња предузећа, креирање дигиталног оне-стоп схоп-а за мала и средња предузећа и креирање кредитно гарантног фонда.

Национална координаторка Међународне организације рада у Црној Гори, Нина Крговић говорила је о активацији и инклузији жена на тржишту рада, са фокусом на улогу и одговорност служби за запошљавање, стопи запослености и учешћу на тржишту рада за жене. С тим у вези, поменула је двије мјере активације МОР-а: прву, подржану од стране заједничког СДГ фонда, и другу,која се реализује кроз подршку EUD-а. Оба пројекта су у служби интеграције посебних, прилагођених категорија на тржишту рада, посебно узимајући у обзир ефекте COVID кризе на тржиште рада како данас тако и у периоду који предстоји. С тим у вези, а базирано на актуелним статистикама у домену запошљавања, пројекти се посебно фокусирају на промоцију инклузије категорије млађих жена и рањивих група. Реализовани су у сарадњи са Заводом за запошљавање Црне Горе (ЗЗЗ), подржани од стране Министарства економског развоја уз континуирану подршку Удружења послодаваца Црне Горе (УПЦГ).

На крају, закључено је да је економско оснаживање жена не смије да стане у пандемији. Јако је важно у пост-ковид опоравку фокусирати се на жене, њихово учешће у програмима за економски опоравак и пратити да ли жене предузетнице имају бенефита од подстицаја, првенствено финансијских аранжмана, који су били или су сада доступни компанијама.

Jakov Milatović - Gender event - rodna ravnopravnost i ekonomsko osnaživanje žena u CG (16.06.2021)


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?