УН санкције – ИСИЛ (ДАЕШ), Ал-Каида и повезани појединци, групе и ентитети

УН САНКЦИЈЕ – ИСИЛ (ДАЕШ), АЛ-КАИДА И ПОВЕЗАНИ ПОЈЕДИНЦИ, ГРУПЕ И ЕНТИТЕТИ

Резолуцијом 1267 (1999) Савјета безбједности УН (СБ УН) од 15. октобра 1999. године уведене су рестриктивне мјере у односу на Авганистан и Талибане. Рестриктивне мјере су 16. јануара 2002. године проширене на организацију Ал-Каида и друге појединце, групе, предузећа и ентитете повезане с њима Резолуцијом СБ УН 1390 (2002). Циљ наведених рестриктивних мјера је борба против тероризма.

Савјет безбједности УН је 2011. године одлучио да рестриктивне мјере у односу на Талибане и оне у вези с Ал-Каидом одвоји у засебне режиме. Мјере које се односе на Ал-Каиду обухваћене су Резолуцијом 1989 (2011).

СБ УН је 17. децембра 2015. године усвојио Резолуцију 2253 (2015) којом се проширује примјена рестриктивних мјера/санкција на појединце, групе, предузећа или ентитете повезане с Исламском државом у Ираку и Леванту (ИСИЛ / Даеш), одговорне за вишеструке криминалне терористичке акте чији је циљ изазивање смрти невиних цивила и других жртава, уништавање имовине и значајно подривање безбједности.

Информације о раду Комитета Савјета безбједности у складу са резолуцијама 1267 (1999), 1989 (2011) и 2253 (2015) за ИСИЛ (Даеш), Ал-Каиду и повезане појединце, групе и ентитете, доступне су на интернет страници Комитета.  

 

Рад поменутог санкционог Комитета (за Ал-Каиду, ИСИЛ) помаже Тим за мониторинг од 8 експерата, са сједиштем у Њујорку, који подржава професионално УН особље. Тим за мониторинг има експертизу за ентитете повезане са тероризмом, повезана лица/субјекте, легислативу за борбу против тероризма, финансирање тероризма, безбједност и ембарго на оружје. 

Тим за мониторинг је успостављен Резолуцијом СБ УН 1526 (2004) и Резолуцијом 2253 (2015), а његов мандат продужен накнадним резолуцијама.

Приступ санкционој листи

 

Ажурираној санкционој листи Комитета СБ УН за санкције (за ИСИЛ (Даеш) и Ал Каиду) могуће је приступити на доље наведеној интернет страници.

 

хттпс://www.ун.орг/сецуритyцоунцил/санцтионс/1267/аq_санцтионс_лист

Резолуције

Резолуција 1267, донесена 1999. године, успоставља Комитет Савјета безбједности; намеће ограничени ваздушни ембарго и финансијски ембарго за Талибане (ставови 4 и 6).

Резолуција 1989 донесена 2011. године потврђује замрзавање имовине, забрану путовања и ембарго на оружје који погађају све појединце и ентитете на Санкционој листи Комитета за Ал-Каиду. Одлучује да подијели Консолидовану листу на два одвојена санкицона режима. Продужава мандат Тима за аналитичку подршку и праћење санкција за још 18 мјесеци. Продужава мандат Канцеларије Омбудсмана за наредни период од 18 мјесеци.

Резолуција 2253 донесена 2015. године, проширује критеријуме на листи како би укључили појединце и ентитете који подржавају Исламску државу у Ираку и Леванту (ИСИЛ, такођер познат као Даеш). Упућује Мониторинг тим да поднесе извјештаје о глобалној пријетњи коју представљају ИСИЛ (Даеш), Ал-Каида и повезани појединци, групе, предузећа и ентитети. Подстиче све државе чланице да: (а) одреде националне контакт особе за питања у вези са спровођењем мјера описаних у резолуцији; (б) извјештавају Комитет о препрекама за спровођење мјера описаних у резолуцији. Такође, позива све државе да поднесу ажурирани извјештај Комитету најкасније у року од 120 дана од усвајања резолуције. Продужава мандат Мониторинг тима и Канцеларије Омбудсмана до децембра 2019. године.

Резолуцијом 2610 (2021) - се охрабрују све државе чланице УН да подносе Комитету за уврштавање на списак санкција ИСИЛ-а (Даеш) и Ал-Каиде имена појединаца, група, предузећа и ентитета који на било који начин учествују у финансирању или подршци дјелима или активностима ИСИЛ-а, Ал-Каиде, повезаних појединаца, група, предузећа и ентитета. Снажно се подстичу државе чланице да спроведу свеобухватне међународне стандарде садржане у четрдесетак препорука Радне групе за финансијско дјеловање (ФАТФ) о борби против прања новца и финансирања тероризма. Позивају се државе чланице УН да поднесу ажуриран извјештај Комитету најкасније 180 дана од датума усвајања обрасца израђеног у складу са ставом 47 о спровођењу замрзавања имовине и сваком изузећу од мјера из става 1 ове резолуције. Одлучује се да ће Комитет, преко Секретаријата, одмах потврдити пријем захтјева, како би се осигурало пажљиво разматрање захтјева за основна и ванредна изузећа од замрзавања имовине поднесених према ставовима 84(а) и 84(б). Наглашава се важност Канцеларије Омбудсмана и продужава се његов мандат на 30 мјесеци. Позивају државе чланице УН да Омбудсману доставе све релевантне информације. Продужава се мандат Тима за аналитичку подршку и праћење санкција (Тима за мониторинг) на 30 мјесеци.

Циљ санкција

 

Борба против тероризма

 

Врсте санкција

 

• Путовања (појединачна забрана путовања)

• Замрзавање имовине (појединац / ентитет / влада)

• Дипломатске санкције (ограничено дипломатско заступање)

• Оружје (појединачни ембарго на увоз оружја)

• Роба (забрана увоза хемикалија за прераду хероина, забрана извоза ирачких и сиријских културних добара)

• Превоз (забрана авијације)

Даљи детаљи о рестриктивним мјерама/санкцијама су доступни на доњим линковима (у оквиру интернет странице СБ УН):

Ассетс Фреезе: Еxпланатион оф Термс

Травел Бан: Еxпланатион оф Термс

Армс Ембарго: Еxпланатион оф Термс

Резиме критеријума за стављање на санкциону листу

Критеријуми за додавање имена на санкциону листу ИСИЛ-а (Даеш) и Ал-Каиде наведени су у ст. 2 до 4 Резолуције 2610 (2021) . Резолуцијом 2610 (2021) од држава се тражи да наметну мјере Ал-Каиди или ИСИЛ-у (Даеш) и другим појединцима, групама, предузец́има и ентитетима повезаним с њима.

Дјела или активности које указују на то да је појединац, група, предузец́е или ентитет повезан са ИСИЛ-ом (Даиш) и Ал-Каидом укључују:

• Учешц́е у финансирању, планирању, омогуц́авању, припремању или вршењу радњи или активности, у вези са, у име, или као подршка ИСИЛ-у и Ал Каиди;

• Снабдијевање, продаја или трансфер оружја и пратец́ег материјала;

• Регрутовање за или на други начин подржавају радње или активности ИСИЛ-а (Даеш), Ал-Каиде или било које ц́елије, филијале, отцијепљене групе или њихових деривата.

Омбудсман Комитета за санкције ИСИЛ-а (Даеш) и Ал-Каиду

 

Независни и непристрасни Омбудсман разматра захтјеве појединаца, група, предузец́а или ентитета који траже да буду уклоњени са санкционе листе Комитета Савјета безбједности УН за ИСИЛ (Даеш) и Ал-Каиду.

Канцеларија Омбудсмана је основана резолуцијом Савјета безбједности 1904 (2009). Њен мандат је продужен резолуцијама 1989 (2011), 2083 (2012), 2161 (2014), 2253 (2015), 2368 (2017) и 2610 (2021). Садашњи мандат истиче 17. јуна 2024. године.

Појединци, групе, предузец́а или ентитети који желе да буду уклоњени са санкционе листе за ИСИЛ (Даеш) и Ал Каиду Савјета безбједности УН могу поднијети свој захтјев за брисање независном и непристрасном Омбудсману кога је именовао Генерални секретар УН.

Мандат омбудсмана садржан је у Резолуцији 2610 (2021) Савјета безбједности. Омбудсман има мандат да прикупља информације и да комуницира са подносиоцем петиције, релевантним државама и организацијама у вези са поднесеним захтјевом. У оквиру утврђеног временског оквира, Омбудсман ц́е затим представити свеобухватан извјештај Комитету СБ УН за санкције ИСИЛ-у (Даиш) и Ал Каиди. На основу анализе свих доступних информација и запажања Омбудсмана, извјештај садржи главне аргументе за Комитет у вези са појединачним захтјевом за брисање са санкционе листе. Извјештај такође садржи препоруку Омбудсмана Комитету везано за захтјев за брисање. Комитет може поништити препоруку Омбудсмана под одређеним околностима (што се до данас није десило). Омбудсман ц́е доставити подносиоцу представке одлуку Комитета о захтјеву за брисање. Комплетан опис процедуре је доступан овдје.

Статус

На снази

Важење

 

15. октобар 1999. године - данас

(преко 16 година)

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?