- Влада Црне Горе
Министарство поморства Унапријеђење енергетске ефикасности у јавним зград...
Унапријеђење енергетске ефикасности у јавним зградама
Министарство капиталних инвестиција у сарадњи са Привредном комором Црне Горе, организовало је 4. јуна 2021. године презентацију пројекта „Унапријеђење енергетске ефикасности у јавним зградама“ – тендерске процедуре за одабир извођача радова.
Током презентације привредници су се упознали са основним елементима пројекта, те тендерским процедурама за одабир извођача радова, а у циљу учешћа што већег броја понуђача на предстојећим тендерима.
У име Привредне коморе поздравну ријеч упутила је Славица Павловић, која је казала да пројекат „Унапријеђење енергетске ефикасности у јавним зградама“ имплементира Министарство капиталних инвестиција у сарадњи са Министарством просвјете, науке, културе и спорта, Министарством финансија и социјалног старања и Управом за катастар и државну имовину.
- Ријеч је о само једној од активности коју Комора прати у овој јако битној области за црногорску привреду, а сектор грађевине је препознат као један од најбитнијих који је пресудан за постизање енергетских циљева као и унапређење заштите животне средине - истакла је она.
Пројекат је презентовала Сандра Шипчић из Јединице за имплементацију пројекта Министарства капиталних инвестиција, а у раду су учествовали Владимир Дурутовић, в.д. генерални директор Директората за енергетику и енергетску ефикасност у Министарству капиталних инвестиција и Балша Ракчевић, секратар Одбора за грађевинарство.
Дурутовић је у свом обраћању подсјетио на актуелности у области енергетике, гдје се, према његовим ријечима, „дешава права мала револуција”.
- Посљедњих година све интензивније се желе смањити извори енергије од фосилних горива, а максимално искористити извори обновљиве енергије, који доприносе смањењу ефекта стаклене баште и загађења животне околине - истакао је он.
Дурутовић је казао да је Црна Гора, као и друге земље чланице енергетске заједнице, преузела одређене обавезе по питању побољшања енергетске ефикасности, а да је највећа одговорност на јавном сектору који сопственим примјером треба да покаже значај улагања у проналазак метода и мјера за рационализацију потрошње енергије и коришћење њених чистих извора.
Према његовим ријечима, најважније од свега је то што је створен снажан законски оквир и усвојен план за унапријеђење амбијента енергетске ефикасности.
На почетку своје презентације, Сандра Шипчић је казала да јавни сектор треба да има водећу улогу у промоцији енергетске ефикасности. Како на европском нивоу, тако и у Црној Гори, у зградама се троши око 40% енергије. У јавном сектору највећи потрошачи енергије су зграде у образовању и здравству. У циљу смањења и оптимизације потрошње и побољшања услова за боравак и рад корисници пројекта биће образовне установе (Министарство просвјете, науке, културе и спорта), социјалне (Министарство финансија и социјалног старања), те административне (Управа за катастар и државну имовину).
- Средства за имплементацију пројекта су обезбијеђена из кредита КфW банке у износу од 45 милиона еура, из донације Европске уније у износу од 4,7 милиона еура и из сопственог доприноса у износу од 10 милиона еура - казала је Шипчић .
Према њеним ријечима, пројектом ће бити обухваћена изградња административног објекта површине 5000-8000м² за потребе државних органа, који ће бити пројектован и изграђен по највишим европским стандардима енергетске ефикасности, затим реконструкција и адаптација административних објеката у надлежности Управе за катастар и државну имовину, те реконструкција и адаптација образовних и социјалних установа са циљем оптимизације потрошње енергије и побољшања услова за боравак и рад корисника, а све у циљу испуњења обавеза дефинисаних Законом о ефикасном коришћењу енергије.
Она је казала да ће се тендерска процедура организовати у складу са правилима КфW банке, и представља међународни отворени поступак са претквалификацијом.
- Процедура подразумијева техничку и финансијску понуду, које морају бити на енглеском језику. Уговор по којем се изводе радови је ФИДИЦ Пинк боок - навела је Шипчић.
- Уговори о извођењу радова планирани су у периоду 2021-2026, а реконструкција и адаптација обухватиће највише 24 основне и средње школе и по једну социјалну установу и административни објекат, а планирана је изградња новог административног објекта и социјалне установе - казала је она.
Током дискусије са привредницима истакнуто је да треба укључити и мале грађевинске фирме у ове пројекте и дозволити им да раде пројектовање, грађење, стручни надзор, ревизију пројектне документације, те стручне послове из области енергетике.
Закључено је и да привредна друштва треба да се удружују у циљу лакшег пословања.
На крају, из Министарства капиталних инвестиција је поручено да, осим наведеног пројекта, имплементирају и друге пројекте енергетске ефикасности, који обухватају примјену мјера енергетске ефикасности у здравственим установама, као и пројекте намијењене грађанима. Наведени пројекти подразумијевају учешће грађевинских фирми, па самим тим се позивају и оне да учествују на предстојећим тендерима.