Управљање отпадом
Правилно управљање отпадом је једна од кључних активности које Црна Гора спроводи како би се на прави И одрживи начин очувала животна средина и заштитила природа.
Управљање отпадом представља посебну обавезу и вриједност, коју треба пренијети на будуће генерације, будећи им осјећај заинтересованости за бригу о животном простору и природи. С тим у вези, почела је дистрибуција канти за селективно сакупљање отпада. Кренуло се са постављањем контејнера за различите фракције отпада – суву и мокру.
Након три деценије од проглашења Црне Горе за еколошку државу, важно је подсјетити да је правилно одложен отпад крупан корак ка остварвању мисије на којој почива та идеја. Направљен је значајан помак и грађани су почели са усвајањем ове врсте селекције отпада, ипак, и даље има доста простора за побољшање.
За почетак, кренимо од рециклирања.
Циљ је постављен – Црна Гора би до 2030. године требала да рециклира 50% прикупљеног отпада! То није тек амбиција, већ обавеза која произилази из директиве Европске уније која се односи на правилно управљање отпадом. Како је Црна Гора држава која је посвећена учлањењу у ЕУ, тиме је и ова обавеза мотивишућег карактера, И подстиче нас да зацртани циљ што прије остваримо.
Да би се рециклажа боље спроводила, у нашој земљи функционишу четири рециклажна центра, распоређена у Подгорици, Херцег Новом, Котору и Жабљаку. Ови центри служе за одлагање пластике, папира и метала, који се ту припрема за рециклажу.
Поред центара за рециклажу, у Црној Гори функционишу и рециклажна дворишта – врста мобилне станице за одлагање сортираног отпада. На овај начин могу се правилно одложити разне врсте отпада: папир, пластику, картон, ПЕТ амбалажу, лименке, гуме, бијелу технику, електронски отпад, дрво, метал, отпадне акумулаторе, отпадне батерије и љекове, јестива и отпадна моторна уља, стакло, итд.
Водећи се описаним циљем, у плану је изградња регионалног рециклажног центра за управљање отпадом у Никшићу, који би био оперативан за још седам општина: Шавник, Жабљак, Плужине, Будва, Херцег Нови, Котор и Тиват, као и регионалног центра за управљање отпадом у Бијелом Пољу који би био оперативан за следеће општине: Мојковац, Колашин, Беране, Рожаје, Плав, Петњица, Гусиње, Бијело Поље, Пљевља, Андријевица.
Уз све то, предвиђене су и санације одлагалишта „Ћафе“ у Бару, “Закршница“ у Мојковцу, и санација неуређених одлагалишта у Никшићу, Колашину и Тивту.
Све ово потврђује посвећеност Црне Горе идеји правилног управљања отпадом, која ће додатно бити подстакнута мотивисањем грађана да одлажу отпад на адекватан начин, стварајући тиме амбијент заједнице која живи по начелима очувања и заштите средине у којој функционише.
На нама је, као друштву, да остваримо наш циљ до краја.
За једину на свијету.
Наша је. Чувајмо је.