- Влада Црне Горе
Министарство унутрашњих послова Уручене награде и признања за посебне заслуге у ра...
Уручене награде и признања за посебне заслуге у развоју система заштите и спашавања
На свечаном обиљежавању Дана заштите и спашавања и Међународног дана цивилне заштите у Вили Горица уручене су награде и признања за посебне заслуге у развоју овог система и исказану пожртвованост приликом обављања радних задатака.
Државни секретар у МУП-у Петар Копривица је честитао награђенима и казао да вјерује да ће њихов примјер бити инспирација колегама, али и додатни подстрек свим актерима да заједно дају допринос стварању поузданог система, који ће бити спреман да одговори на најсложеније изазове.
У претходном периоду Министарство унутрашњих послова је реализовало значајан број пројеката, обука, едукација али и административних активности чиме је потврдило своју посвећености и одлучност да грађане учини што сигурнијим у заштити од природних и других катастрофа.
Поред успјешне сарадње са субјектима система заштите и спашавања на националном нивоу, на свим регионалним и међународним адресама препознати смо као кредибилан партнер који гради мостове пријатељства и учествује у акцијама спашавања људских живота и материјалних добара и ван наших граница. „Посљедња таква активност је била прије нешто више од годину дана у Турској, када је црногорски тим за трагање и спашавање из рушевина добио признање и од турског предсједника Ердогана“, истакао је Копривица.
Министарство унутрашњих послова успјешно спроводи и своје обавезе у оквиру Преговарачког поглавља 27 – Животна средина и климатске промјене, на шта смо посебно поносни. „Процјена ризика од катастрофа је израђена 2021. године, а ову успјешну причу смо ових дана заокружили успостављањем Заједничког система комуникације и информисања у ванредним ситуацијама који ће поједноставити и унаприједити нашу комуникацију са Центром за координацију одговора на ванредне ситуације у Бриселу, који функционише у оквиру Механизма за цивилну заштиту ЕУ, као најважнијом европском адресом у области заштите и спашавања“, нагласио је он.
В.д. генералног директора Директората за заштиту и спашавање Миодраг Бешовић је истакао да су у претходној годни успјешно реализовани зацртани циљеви. Током 2023. године службе заштите и спашавања имале су 8912 интервенција, Оперативно-комуникациони центар 112 (ОКЦ 112) примио је 292.132 позива и координирао са 54 акције спашавања у планинама у којима су спашене 73 особе, од чега 16 црногорских и 57 страних држављана. Наведени подаци потврђују да овај систем ради синхронизовано и да га карактеришу професионалност и посвећеност.
„Унаприједили смо легислативни оквир, спровели значајан број вјежби и набавили опрему која ће омогућити брже и ефикасније реаговање у случају различитих непогода. Свјесни опасности посљедица природних катастрофа, у наредном пеиоду морамо бити одговорнији према природи и дати максималан допринос у смањењу ризика од катастрофа. Наше професионално разумијевање и солидарност су гаранција квалитетног реаговања и заштите људских живота и материјалних добара од свих врста хазарда“, поручио је Бешовић.
У име награђених обратио се Милан Радовић, вођа црногорског Тима за трагање и спашавање из рушевина. Радовић је саопштио да му представља част да, у име Тима којег је предводио у Турској, прими ово признање које га чини лично и професионално поносним. „Ово признање нас додатно обавезује да наставимо да промовишемо хуманост као темељну вриједност нашег позива. Овај посао нам даје могућност да чинимо дјела која враћају наду у људе и систем“, истакао је Радовић.
ПЛАКЕТА ЗАШТИТЕ И СПАШАВАЊА додијељена је:
- Жељку Вукићевићу – постхумно, дугогодишњем професионалном инструктору роњења и руководиоцу Ронилачког одјељења у Регионалном ронилачком центру за подводно деминирање и обуку ронилаца (РЦУД). Црногорској јавности познат је као ронилац великог срца, које је изненада престало да куца 23. новембра 2023. године, на радном задатку у Скадарском језеру пружајући помоћ грађанину у спашавању материјалног добра – пловила, а плакету је примила његова супруга Ана Вукићевић.
- Тиму за трагање и спашавање из рушевина, ради спашавања становништва погођеног катастрофалним земљотресом у провинцији Хатај – граду Антакији, у периоду од 7. до 11. фебруара 2023. године, када више није било потребе за његовим ангажовањем на терену.
ЗНАЧКА ЗАШТИТЕ И СПАШАВАЊА додијељена је:
- Нурадину Аговићу, командиру Службе заштите и спашавања Општине Рожаје у пензији, који је својим радом и залагањем дао велики допринос развоју система заштите и спашавања.
- Дејану Дедовићу, ватрогасцу-спасиоцу у Служби заштите и спашавања Главног града Подгорице, који је током свог вишегодишњег радног ангажмана био ангажован на најсложенијим интервенцијама.
- Стеву Касому, ватрогасцу-спасиоцу у Служби заштите и спашавања Пријестонице Цетиње, који је током свог дугогодишњег рада у служби показао висок ниво одговорности и професионалности у извршавању најсложенијих задатака.
ЗАХВАЛНИЦЕ су додијељене:
- Нини Костић, шефици Сектора за правне, финансијске и заједничке послове у Служби заштите и спашавања Главног града Подгорице, која је своје знање и вјештине скоро три деценије посветила унапређењу рада ове службе.
- Здравку Глобаревићу, ватрогасцу-спасиоцу у Служби заштите и спашавања Главног града Подгорице, који је током дводеценијског рада учествовао у великом броју интервенција и показао велику пожртвованост у акцијама спашавања и као вођа групе показао примјер у знању и истрајности колегама које предводи.
- Здравку Поповићу, ватрогасцу-спасиоцу у Служби заштите и спашавања Главног града Подгорице, који је током дугогодишњег рада у служби учествовао у великом броју интервенција и показао велику пожртвованост, стручност и професионализам, по чему је препознатљв и међу колегама.
- Небојши Павићевићу, ватрогасцу-спасиоцу у Служби заштите и спашавања Главног града Подгорице, који је током вишегодишњег рада у служби учествовао у великом броју интервенција и показао велику професионалност и стручност.
- Дарку Рашковићу, савјетнику И за оперативе послове у Служби заштите и спашавања општине Херцег Нови, који је током 20 година радног ангажовања показао велику пожртвованост у многим акцијама заштите и спашавања.
- Видаку Вуковићу, савјетнику И за оперативе послове у Служби заштите и спашавања општине Херцег Нови, који је током вишегодишњег радног ангажовања показао велику пожртвованост у многим акцијама заштите и спашавања.
- Гојку Вучковићу, вођи одјељења у Служби заштите и спашавања општине Херцег Нови, који је током радне каријере показао храброст, стручност и професионалност током бројних акција заштите и спашавања.
- Синиши Ивановићу, ватрогасцу-спасиоцу у Служби заштите и спашавања Општине Херцег Нови, који је током свог дугогодишњег рада у служби учествовао у великом броју сложених интервенција заштите и спашавања.
- Миомиру Рубежићу, ватрогасцу-спасиоцу у Служби заштите и спашавања Општине Херцег Нови, који је током радне каријере показао изузетну храброст, пожртвованост и професионализам приликом учествовања у сложеним акцијама заштите и спашавања, нарочито током пожарне сезоне 2017. године.
- Игору Јовићевићу, ватрогасцу-спасиоцу у Служби заштите и спашавања Пријестонице Цетиње, који је као припадник службе и члан тима за трагање и спашавање из рушевина учествовао у спасилачким акцијама у подручјима погођеним катастрофалним земљотресом, у Албанији и Турској, током којих је показао изузетну професионалност, храброст и обученост.
НОВЧАНА НАГРАДА, у износу од 500 € додијељена је:
- Василију Мрваљевићу, ватрогасцу-спасиоцу у Служби заштите и спашавања Пријестонице Цетиње, који је учествовао у многим сложеним интервенцијама како на територији општине тако и у сусједним општинама.
- Алдијану Аговићу, ватрогасцу-спасиоцу у Служби заштите и спашавања Општине Петњица, који је током свог досадашњег рада у служби стекао све стручне квалификације за обављање послова ватрогасца-спасиоца и показао велику одговорност и спремност на све изазове из области заштите и спашавања.
- Мирсаду Шкријељу, ватрогасцу-спасиоцу у Служби заштите и спашавања Општине Рожаје, који је током свог вишегодишњег рада све задатке обављао прецизно, стручно и одговорно.
- Зорану Стојановићу, ватрогасцу-спасиоцу у Служби заштите и спашавања Главног града Подгорице, који се истакао својим професионалним односом према послу и грађанима и који је у досадашњем раду учествовао у великом броју интервенција.
- Ерхаду Гељићу, ватрогасцу-спасиоцу у Служби заштите и спашавања Општине Пљевља, који је својим радом и професионалним односом према послу и грађанима доказао да послове ватрогасца-спасиоца обавља са пожртвованошћу и храброшћу.