- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Усклађивање регионалног дјеловања кроз интензивира...
Усклађивање регионалног дјеловања кроз интензивирање регионалног дијалога о свим темама од заједничког интереса
У организацији Регионалног савјета за сарадњу (RCC), Привредне коморе Црне Горе и Удружења банака Црне Горе одржан онлине догађај на тему “Улога приватног и финансијског сектора у одрживом развоју, финансирању развоја и зеленој трансформацији” у оквиру регионалне иницијативе за имплементацију циљева одрживог развоја у Југоисточној Европи.
Догађај се показао као веома добар примјер сарадње између RCC-а и црногорских институција, који би могао да отвори пут за даље продубљивање регионалне сарадње у Југоисточној Европи у контексту Агенде ЈИЕ2030.
У име Владе Црне Горе, догађај је отворила Jovana Krunić, в.д. генералне директорице Директората за међународну трговинску и економску сарадњу у Министарству економског развоја и туризма. У уводном излагању истакла је значај регионалне сарадње, која је један од кључних приоритета спољне политике Црне Горе, и нагласила значај усклађивања регионалног дјеловања са домац́им реформским приоритетима и одржавања интензивног и блиског регионалног дијалога о свим темама од заједничког интереса.
У даљем излагању, истакла је да се свијет тренутно суочава са тешким изазовима који постају све сложенији и међусобно повезани и представљају растуц́у пријетњу економској и свеукупној стабилности. Изазови као што су мигрантске кризе, безбедност, криза хране и енергије, климатске промене, могу се решавати једино кроз регионални приступ.
Споменула је да Црна Гора препознаје Процес сарадње у Југоисточној Европи (SEECP) као инклузиван оквир за промовисање и унапређење политичке, економске, друштвене и културне повезаности у региону и да црногорско предсједавање SEECP-ом у периоду 2022-2023 представља значајну прилику за допринос континуираном унапређењу конструктивног регионалног дијалога, унапређењу регионалне сарадње и добросуседских односа кроз одржавање мира, стабилности и безбједности региона, као и промовисање заједничких вриједности заснованих на европским принципима и стандардима и јачање пројектно оријентисане сарадње ка свеукупном напретку ЈИЕ.
Истакла је да ће један од кључних фокуса црногорског предсједавања бити зелена транзиција усмјерена на управљање отпадом, квалитет воде и ваздуха, одрживо и одговорно коришц́ење природних ресурса и заштиту животне средине, као и укључивање младих на ове теме кроз образовне системе и програме.
На крају излагања нагласила је да приватни сектор има значајну улогу у постизању циљева одрживог развоја, и да и мала и велика предузец́а могу дати невјероватан допринос заједничком економском, друштвеном и еколошком напретку и да имплементација Стратегије ЈИЕ 2030 не би могла бити успјешна без активног учешц́а приватног сектора.