- Влада Црне Горе
Управа поморске сигурности и управљања лукама Успјешно реализована вјежба "ЈАДРАН 24"
Успјешно реализована вјежба "ЈАДРАН 24"
Вјежба "ЈАДРАН 24"- вјежба трагања и спасавања на мору, на националном нивоу, успјешно је реализована данас у тиватском заливу. У вјежби је учествовало 21 пловило, по један хеликоптер и авион, као и дронови, а сценарио вјежбе се односио на пад ваздухоплова након полијетања са Аеродрома Тиват.
В.Д. директора Управе поморске сигурности и управљања лукама Харис Хусић казао је да је одржавање ове вјежбе веома значајно за Црну Гору и спремност институција да реагују у случају трагања и спашавања на мору.
"Данас смо симулирали један од најтежих сценарија - пад ваздухоплова у море, који захтјева брзо реаговање и координацију свих учесника. Због саме позиције Аеродрома Тиват, као и конфигурације терена одлучили смо напрваити ову вјежбу у акваторијуму Тиватског залива. Надам се да ћемо у будућности наставити са оваквим вјежбама и јачати сарадњу међу свим службама и институцијама, а све у циљу спашавања људских живота на мору", казао је Хусић.
Вјежби, у којој су учествовале 33 државне и приватне институције са око 240 учесника, присуствовао је и министар саобраћаја и поморства Филип Радуловић, који је казао да је ова вјежба добра прилика да се тестирају ресурси и људство, са којима Црна Гора располаже када су у питању акције трагања и спашавања на мору.
"Драго ми је што сам данас имао прлику да се увјерим да имамо људе и опрему, који могу хитно да одговоре на овакве и сличне изазове. Посебно је важно да сада на почетку љетње туристичке сезоне пошаљемо грађанима и туристима поруку да имамо спремне службе које ће ће благовремено и адекватно реаговати уколико затреба", рекао је Радуловић.
Циљ вјежбе је тестирање Националног плана трагања и спашавања на мору и стандардних оперативних процедура, увјежбаности људства и функционалност опреме.
Вјежбу је организовала Управа поморске сигурности и управљања лукама, а поред њених припадника, у вјежби су учествовали службеници Министарства унутрашњих послова, Министарства саобраћаја и поморства - Лучке капетаније Бар и Котор и Инспекција сигурности пловидбе, Морнарице Војске Црне Горе, Управе полиције, Директората за заштиту и спашавање, Агенције за цивилно ваздухопловство, Службе заштите и спашавања из Тивта, Котора и Херцег Новог, Завод за хитну медицински помоћ Тиват, Клиничко болнички центар Котор, Ронилачки центар из Бијеле, као и Црвени крст Црне Горе, Поморски факултет Котор, Национална комисија за истраживање несрећа и озбиљних незгода ваздухоплова, ванредних догађаја који угрожавају безбједност жељезничког саобраћаја и поморских незгода и несрећа, Завод за хидрометеорологију и сеизмологију, Центар за екотоксиколошка испитивања, Порто Монтенегро, Портонови, АД Лука Котор, Луштица Баy, Адриатиц 42 Бијела, Коложуњ доо, Уна доо, Полар Стар и Ник Нат.