Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Успјешно спроведена међународна теренска вјежба на тему реаговања у случају земљотреса – БАЛАНЦЕ 2022

Објављено: 18.10.2022. 08:35 Аутор: Министартство унутрашњих послова

Међународна теренска вјежба на тему реаговања у случају земљотреса – БАЛАНЦЕ 2022, у организацији Директората за заштиту и спашавање МУП-а, одржана је у периоду од 10. до 14. октобра 2022. године, на 12 локација у Котору, Тивту и Херцег Новом, и то на локацијама у Старом граду Котору, затим локацијама Аутобока, бивша фабрика Ривијера, Ресурсни центар за слух и говор „Др Перута Ивановић“ у Котору, Жупа, Опатово, Луштица и Тајно брдо. Камп (база операције) за смјештај спасилачких тимова налазио на локацији некадашњег хотела Фјорд. 

На вјежби је учествовало близу 500 учесника из Црне Горе и иностранства, укључујући и спасилачке тимове из Албаније, Бугарске, Италије, Грчке и Кипра и тимове Црвеног крста Србије и Словеније. На вјежби је учествовао и црногорски тим за трагање и спашавање из рушевина, тим Црвеног крста Црне Горе, општински тимови за заштиту и спашавање Котор, Тиват и Херцег Нови, представници различитих министарстава, управа и агенција, службе заштите и спашавања, добровољна ватрогасна друштва, специјалистичке јединице за заштиту и спашавање и други субјекти заштите и спашавања који се укључују у активности заштите и спашавања у случају земљотреса, као и тим ЕУ за цивилну заштиту. Такође, значајан број учесника био је и у руководству вјежбе (менаџмент вјежбе, логистика, менаџмент базе операције-кампа итд), а учествовали су и тренери, евалуатори и посматрачи вјежбе. 

На вјежби су  тестиране процедуре примања међународне помоћи у случају разорног земљотреса, као и увјежбаване процедуре из ЕУ смјерница за Подршку земље домаћина (ХНС). Такође, вјежба је омогућила тимовима да увјежбавају технике трагања и спашавања из рушевина, употребу нових технологија, међусобну сарадњу и интероперабилност. Такође, на овој вјежби спроведене су и активности на заштити културних добара, као и симулирано пружање помоћи особама са инвалидитетом у случају земљотреса.

Вјежба је реализована у оквиру ЕУ пројекта БАЛАНЦЕ – Управљање земљотресима вец́их размјера на западном Балкану кроз заједничке активности прекограничне сарадње, који се имплементира у склопу Механизма Уније за цивилну заштиту. Овај пројекат реализује Конзорцијум којег чини 14 институција и организација из: Црне Горе (Директорат за заштиту и спашавање, Завод за хидрометеорологију и сеизмологију и ДОО ПАГ – Пројецт Адвисорy Гроуп), Хрватске, Албаније, Бугарске, Италије, Грчке, Кипра и Шпаније. Координатор пројекта је Европски универзитет из Кипра (ЕУЦ). 

Циљ пројекта је унапређење капацитета за припремљеност и реаговање у случају катастрофа, које захтијевају заједничку координирану акцију и одговор посредством Механизма Уније за цивилну заштиту. Размјена капацитета и ресурса, подршка доносиоцима одлука, употреба доказаних иновативних алата и заједничка обука треба да доведу до унапређења прекограничних процедура сарадње у оквиру Механизма Уније за цивилну заштиту. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?