Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Успјешно завршен шести Форум „Питај министра!“

Врата Европске уније су се отворила након рата у Украјини и већа је позорност других за процес проширења. Да би једна организација остала атрактивна потребно је да стално привлачи друге да приступају. Несумњиво, то је интерес и ЕУ, казао је предсједник Владе Црне Горе др Дритан Абазовић.

Он је то рекао на Форуму “Питај министра” који је, поводом 4. априла, Дана студената, организовао Генерални секретаријат Владе, у сарадњи са Министарством европских послова, Министарством екологије, просторног планирања и урбанизма, Министарством економског развоја и туризма, Министарством науке и технолошког развоја и Министарством здравља.

Током форума, предсједник Владе Абазовић одговарао је на питања студената из бројних области попут европских интеграција Црне Горе, економској ситуацији и повољном бизнис амбијенту у земљи, Закону о држављанству и страним студентима у Црној Гори, проблематици Закона о високом образовању и условима у којима студенти живе и студирају, као и улагањима државе у науку и образовање.

Министарка екологије, просторног планирања и урбанизма и руководитељка радом Министарства европских послова, Ана Новаковић Ђуровић је казала да су студенти најважнији ресурс овог друштва и да Влада има жељу и амбицију да оснажи сарадњу са студентима креирајући стратешки и законски облик сарадње.

Она је истакла да преговарачки процес није само бирократија и позвала студенте да користе све могућности које им се нуде, како кроз преговарачка поглавља 25 и 26, тако и кроз различите програме и облике сарадње са земљама ЕУ, програме попут Ерасмуса, Канцеларије за региналну сарадњу младих и друге прилике.

Ваша генерација и оне послије вас биће те које ће промијенити однос према заштити животне средине. Узалуд нам развој инфраструктуре, економије, туризма, ако их не прати развој културе и свијести о очувању наших вода, шума, ваздуха. Здрава животна средина захтијева одговоран однос сваког становника Црне Горе према њој, рекла је Новаковић Ђуровић.

Министар економског развоја и туризма Горан Ђуровић поручио је да су студенти покретачка снага напретка и економског развоја Црне Горе и да су пред њима бројне шансе да помогну њен даљи напредак:

Охрабрујемо вас да тежите изврсности, да останете да професионално растете и развијате се у Црној Гори и изграђујете бољу будућност за себе и нашу земљу, казао је министар.

Ви сте наша будућност – млади људе који ће радити и стварати у нашој држави, даље изграђивати и обликовати Црну Гору са различитих аспеката, али, у духу глобализације коју живимо, сигурно оставити свој печат и на неким другим меридијанима. Управо од вас, драги студенти, и данас и у будућности, очекујемо помоћ у дефинисању даљих токова рада Владе и Министарства науке и технолошког развоја. Пут овог Министарства је пут свих нас који радимо на стварању боље будућности, поручила је министарка Биљана Шћепановић студентима.

Она је најавила у наредном периоду конкурсе за суфинансирање научноистраживачке и иновационе дјелатности, као и конкурсе за докторска истраживања и националне научноистраживачке пројекте у оквиру којих су могућа су и одређена запослења за студенте, односно различите врсте плаћених ангажмана на научноистраживачким пројектима.

Министар здравља Драгослав Шћекић нагласио је да се просперитет једног друштва заснива на здравој и радно способној популацији.

Понос црногорског здравственог система и понос државе је 689 студената који су своје образовање заокружили на Медицинском факултету Црне Горе од његовог оснивања прије тачно 25 година. Сви заједно се морамо потрудити да мотивишемо младе људе да уписују студије медицине, јер држава без задршке стоји на располагању за улагања и бесплатне студије за ове људи који су елита сваког друштва, поручио је министер Шћекић.

Он је нагласио да су Влада Црне Горе и Министарство здравља поставили добре темеље за опоравак запуштеног здравственог система кроз инфраструктурна, техничко технолошка и што је посебно важно, кадровска унапређења.

“Она се огледају, прије свега у значајном броју додијељених специјализација и у субспецијализација за наше љекаре , који ће након стручног усавршавања, значајно појачати здравствене установе и бити брана остваривању здравствене заштите за наше грађане. Само током ове 2023.године очекујемо да се у систем са усавршавња врати 138 љекара и то: 90 доктора медицине са завршеном специјализацијом и 48 специјалиста који су завршили усавршавање из ужих специјалистичких области, истакао је министер Шћекић.

Premijer i ministri sa studentima na šestom Forumu „Pitaj ministra!“ (07.04.2023.)


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?