- Влада Црне Горе
Министарство поморства Успостављен национални софтвер за процјену енергет...
Успостављен национални софтвер за процјену енергетске ефикасности зграда у Црној Гори
Процјена енергетске ефикасности зграда подразумијева прорачун енергетских карактеристика зграда, односно прорачун потрошње енергије у згради. Сам прорачун је прилично сложен јер укључује анализу начина коришћења зграде, топлотне карактеристике омотача зграде, затим системе гријања, хлађења, вентилације, припреме санитарне топле воде, расвјете, итд. Прорачун је базиран на алгоритмима прописаним одговарајућим међународним стандардима, те се због комплексности врши примјеном одговарајућих софтверских алата.
Национални оквир
Како нам је саопштено из Министарства капиталних инвестиција, они су у обавези да као надлежни државни орган за имплементацију политике у области енергетске ефикасности успоставе национални оквир за енергетску ефикасност зграда у Црној Гори.
-Кључни корак у овом процесу је успостављање националног софтвера за прорачун енергетских карактеристика зграда. Подршка за развој овог софтвера је обезбијеђена у оквиру пројекта „Програм енергетске ефикасности у јавним зградама (EEPPB)“ који Министарство спроводи у сарадњи са Њемачком развојном банком (KfW). Софтвер је назван MEEC (Montenegrin Energy Efficiency Certification) и за његов развој је задужен њемачки институт за грађевинску физику Fraunhofer IBP из Штутгарта – саопштили су из Министарства.
Израдом MEEC софтвера, како су појаснили, створиће се услови да се прорачун енергетских карактеристика зграда у Црној Гори спроводи према важећим међународним стандардима у складу са захтјевима ЕУ директива, а које је Црна Гора у обавези да имплементира сходно преузетим међународним обавезама.
Прва верзија софтвера за прорачун енергетских карактеристика зграда (MEEC) је развијена и од прошле године је доступна је на страници хттпс://www.меец.ме/индеx.пхп/ен/
MEEC софтвер
У МЕЕЦ софтверу је могуће урадити потребне прорачуне за зграду, али још увијек није могуће генерисати сертификат о енергетским карактеристикама, тзв. енергетски пасош зграде. Развој ове функционалности је у завршној фази и очекује се да ће процес сертификовања почети у првој половини текуће године на пилот јавним објектима – истакли су из Министарства.
Такође, како су додали, у току је реализација других припремних активности са циљем омогућавања енергетског сертификовања зграда у Црној Гори.
-Те активности се, прије свега, односе на измјене правног оквира са циљем увођења нове методологије прорачуна енергетских карактеристика, као и организовање обука за коришћење новог софтвера од стране стручних лица за вршење енергетских прегледа (енергетских аудитора). Овим ће се створити услови да процес сертификовања зграда буде имплементиран у већем обиму, а сходно обавезама из Закона о ефикасном коришћењу енергије – истакли су из Министарства.
Министарство капиталних инвестиција, како наводе, као централна институција за спровођење политике у области енергетске ефикасности има обавезу да дефинише национални оквир за прорачун енергетских карактеристика, а што ће у пракси бити реализовано кроз национални софтвер за ову намјену – MEEC.
-MEEC софтвер подржава два начина рада: прорачун за сертификовање енергетских карактеристика зграда који подразумијева коришћење зграде при стандардизованим условима и прорачун потрошње енергије у складу са стварним начином коришћења зграде за потребе енергетских прегледа са циљем предлагања мјера за унапређење енергетске ефикасности. Такође, у овај софтверски алат је уграђена и функционалност економских прорачуна са циљем анализе исплативости појединих мјера енергетске ефикасности. Дакле, MEEC је свеобухватан алат који у себи садржи све функционалност потребне за анализу потрошње енергије у зградама и за израду енергетских сертификата – саопштили су из Министарства.
М.Л.