Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Усвајање Буџета предуслов за даљи развој црногорске пољопривреде

Недоношење националног Буџета за 2021. годину условило је кашњење у усвајању Уредбе о условима, начину и динамици спровођења мјера аграрне политике за 2021. годину – Агробуџета.

Усвојен Закон о буџету предуслов је без кога се не може приступати доношењу подзаконских аката, програма и других докумената из области пољопривреде, шумарства и водопривреде. Сваки дан даљег одлагања доноси све теже посљедице и значајно смањује могућност за успјешну реализацију планираних мјера из надлежности Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Пољопривреда и рурални развој

Одлагање доношења Буџета наноси озбиљне проблеме нашим пољопривредницима у примјењивању мјера директног плаћања, нарочито у сточарству и биљној производњи. Пољопривредни произвођачи су своје планове базирали на досадашњој пракси да се дио средстава уплати у првој половини године и своје инвестиције планирали на основу тога. Угрожена прољећна сјетва и садња наноси штету домаћем тржишту, па даље одлагање, с обзиром на регионалне проблеме на тржишту сточне хране додатно угрожава наше произвођаче. Највећи број мјера у оквиру Агробуџета спроводи се кроз мјере руралног развоја. Кашњењем доношења правних аката долази и до кашњења објављивања јавних позива (у овом тренутку око 30 дана) због чега може доћи до смањења броја заинтересованих произвођача за реализацију својих инвестиција. У Министарству постоји процедура која обухвата низ активност као што су излазак служби на терен  и контрола пољопривредних произвођача за шта је неопходно вријеме. Одлагањем Агробуџета у великој мјери је скраћен период за имплементацију што проузрокује додатне проблеме у унутрашњој организацији.

Шумарство и дрвна индустрија

Неусвајање Закона о буџету проузрокује знатне проблеме за сектор шумарства и дрвне индустрије. Програм газдовања шумама  се усваја након усвајања Буџета. Без Програма газдовања шумама није могуће вршити израде планске документације- што су послови који су сезонског карактера. Није могуће вршити сјечу и давање шума на коришћење. Кључна опасност је несташица дрвних производа што може узроковати гашење производње у дрвопрерађивачкој индустрији. За прва четри мјесеца дошло је до пада производње у шумарству у износу од 93,5 % у односу на исти период у 2020. години. Без усвојеног Буџета приходи од шумарства усљед пада производње били би драстично смањени, а тиме угрожени и буџети општина на сјеверу који приходују 70% средстава из накнада за коришћење шума.

Водопривреда

Програм водопривреде усваја се након буџета и без њега није могуће кренути у процедуре израде нових водовода у Црној Гори због чега је 20-так водопривредних објеката тренутно на чекању. С обзиром да Програм за ову годину још није донесен извјесно је кашњење радова, а у зависности од прилива средстава из Буџета постоји објективна могућност да се неке активности дефинисане Програмом неће моћи реализовати у току ове године. Због кашњења усвајања Буџета за 2021. годину касниће се и са реализацијом средстава намијењених за утврђивање предлога приоритетних области од јавног интереса за финансирање пројеката и програма у области заштите животне средине – заштита вода. Комисија за расподјелу средстава до усвајања Буџета није у могућности да објави Јавни конкурс за финансирање тих пројеката у 2021. години.

Када је ријеч о међународним пројектима, сви акти потребни за имплементацију од стране ИФАД-а (пројекат развоја кластера и трансфромације руралних подручја) су одобрени, и за реализацију у 2021. години потребно је још усвајање Закона о Буџету и Агробуџет, будући да без Закона о буџету није могуће обезбиједити дио националног учешћа у пројекту, због чега се не може отпочети рад на његовој реализацији.  Неусвајање Буџета условљава застој и у реализацији МИДАС 2 и ИПАРД ИИ  пројеката јер средства обезбијеђења за грант подршку за рурални развој и рибарство не могу бити искориштена планираном динамиком а уско су повезана са усвајањем Буџета/Агробуџета.

Кашњење у усвајању и објављивању Агробуџета представља својеврстан изазов првенствено администрацији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде која је у оваквим условима приступила покретању и спровођењу свих законом дозвољених механизама како би пољопривредни произвођачи што лакше превазишли период до његовог објављивања.

Покретањем механизма привременог финансирања, до сада је, на мјесечном нивоу, вршена  исплата редовних обавеза пољопривредним произвођачима. Све припадајуће премије по овом основу исплаћене су у истом обиму и истом динамиком којом би биле реализоване и да је Агробуџет усвојен у првом кварталу ове године.

Корисници старачких накнада сва припадајућа примања по овом основу остваривали су редовно и без кашњења.

Све засађене и засијане површине пољопривредног земљишта ове године биће субвенционисане. Свако грло стоке у систему премија биће исплаћено, сваки литар млијека предат мљекари или прерађен. Све инвестиције у области руралног развоја обухваћене сетом мјера подршке биће подржане од стране Министарства, уз поштовање процедура и законских норми.  Иако свијесни тренутно отежавајућих околности, циљ нам је да проценат искориштености средстава подршке која су опредијељена ове године буде што већи, како би осигурали стабилност дохотка пољопривредних произвођача, ојачали њихову конкурентност и у крајњем оснажили сектор у цијелини.

Због посебног интересовања јавности за питање доношења Агробуџета, желимо да укажемо још једном да ће Влада Црне Горе и Министарсво пољопривреде, шумарства и водопривреде утицај кашњења у објављивању Буџета на његову реализацију свести на најмању могућу мјеру, а у највећој могућој мјери бити на располагању корисницима подстицаја. Овом приликом упућујемо апел свим политичким субјектима судјелујућим у овом процесу да у циљу општег одржања економске стабилности, привредног развоја у земљи и помоћи нашим пољопривредним произвођачима што прије усагласе своје ставове и изгласају Закон о буџету као апсолутни предуслов за даље одржање и развој црногорске пољопривреде.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?