Усвојена декларација Култура и умјетност за одрживи развој

Објављено: 09.12.2024. 09:09 Аутор: Министарство културе и медија

Усвајањем Херцегновске декларације "Култура и умјетност за одрживи развој" биће ојачана интеграција умјетности и културе у образовање, побољшан приступ образовању, подстакнута креативност и иновације и унапријеђена прекогранична сарадња.

Херцегновска декларација "Култура и умјетност за одрживи развој" усвојена је на састанку Савјета министара културе Југоисточне Европе (CoMoCoSEE), којим је предсједавала министарка др Тамара Вујовић.

Из Министарства културе и медија је саопштено да су умјетност и култура снажни носиоци културне свијести и изражавања, друштвене кохезије те подстицања критичког размишљања, креативности и иновација, што је од суштинског значаја за одрживи развој друштава,

УНЕСЦО Оквир за образовање о култури и умјетности, усвојен у Абу Дабију у фебруару ове године, има пет важних стратешких циљева: приступ, инклузија и једнакост у и кроз образовање о култури и умјетности; контекстуално, квалитетно, цјеложивотно и широко учење у и кроз образовање о култури и умјетности; уважавање културне разноликости и способност за критичко ангажовање; вјештине за обликовање отпорније, праведније и одрживије будућности; формализација и валоризација екосистема образовања о култури и умјетности. Као наставак дискусија започетих у Абу Дабију на ову тему, желимо се фокусирати на трансформативну улогу умјетности и културе у образовању као темељу за одржива, инклузивна и правична друштва. Интеграција културе у образовање, о којој је говорено на састанку министара, кључна је за његовање креативности, критичког размишљања и дубоког уважавања разноликости код наше омладине”, казали су из Министарства културе и медија.

Саопштено је да ће бити ојачана интеграција умјетности и културе у образовање.

Потписиници Декларације ће се залагати за обухватне програме који покривају историју, теорију и праксу различитих облика умјетности и културних израза. Подржаће професионални развој едукатора, умјетника и културних радника, казали су из Министарсва културе и медија.

У саопштењу се наводи да ће бити унапријеђена прекогранична сарадња кроз размјену, заједничке пројекте и колаборативне мреже.

Захваљујући технологији побољшаће се приступ образовању у области културе и умјетности. Ријешиће се изазови и осигурати инклузивност у приступу образовању у области културе и умјетности, као и подстаћи иновације и креативност, стоји у саопштењу.

Потписиници Декларације се залажу и за етичку употребу дигиталних технологија и вјештачке интелигенције у образовању.

“Подстицаћемо развој политика које интегришу културу и умјетност у националне стратегије образовања. Поновно је потврђена посвећеност стварању Фонда за културну сарадњу (CCF) у сарадњи с УНЕСЦО-ом”, казали су из Министарства културе и медија.

CoMoCoSEE представља најзначајнију регионалну платфрому у области културе, која служи размјени искустава, успостављању нових, заједничких модела сарадње и усаглашавању приоритета културних политика. Овај регионални савјет данас окупља 12 држава чланица, двије државе у својству посматрача и три међународне организације такође у својству посматрача.

Усвојеном Херцегновском декларацијом успјешно је завршено предсједавање Црне Горе Савјетом министара културе Југоисточне Европе и послате поуке посвећености јачој сарадњи земаља ЈИЕ у области културе и умјетничког образовања. Такође, предато је предсједавање CoMoCoSEE Републици Сјеверној Македонији у којој ће бити организован састанак министара културе 2025.године.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?