- Влада Црне Горе
Министарство финансија Усвојена Средњорочна стратегија управљања дугом за...
Усвојена Средњорочна стратегија управљања дугом за период 2025-2027. године представља подршку економском расту и инфраструктурном развоју
Влада је, на предлог Министарства финансија, усвојила Средњорочну стратегију управљања дугом Црне Горе за период 2025–2027. године чији је примарни циљ креирање стабилног и одрживог средњорочног оквира за обезбјеђење недостајућих средстава за потребе финансирања буџета. Стратегија обухвата конкретне мјере за обезбјеђивање потребних финансијских средстава, уз минимизацију ризика у вези са финансирањем, рефинансирањем, каматним стопама и валутним осцилацијама и фокусира се на три кључна стуба:
- Управљање ризицима финансирања и рефинансирања, превасходно тржишним, каматним и валутним ризиком у циљу њиховог минимизирања, осигурања равномјерног распореда доспијећа дуга, смањења трошкова и очувања адекватних финансијских резерви за хитне случајеве.
- Диверсификација базе међународних инвеститора, кроз проширење њиховог географског обухвата, како би се осигурала стабилна и предвидива потражња за државним обвезницама, укључујући и услове глобалних економских превирања.
- Диверсификација домаћих извора финансирања, укључујући и издавање државних обвезница за становништво, којим би се подстакао и развој тржишта капитала у Црној Гори.
Према пројекцијама из Стратегије, посјечни ниво јавног дуга износиће 62,5% БДП-а у периоду 2025–2027. године, док ће просјечни ниво нето јавног дуга износити 59% БДП-а. Фокус остаје на отплати постојећег дуга и финансирању капиталних пројеката.
Главни извори финансирања биће међународне обвезнице, које омогућавају диверсификацију базе инвеститора, као и домаће обвезнице, укључујући посебне емисије намијењене становништву. Поред тога, значајну улогу имаће кредити међународних финансијских институција, који нуде повољне услове за стратешке пројекте у области инфраструктуре, енергетике и дигитализације.
Стратегија, која је урађена по први пут након 2018. године, обезбјеђује стабилно и одрживо управљање дугом, уз подршку економском расту и припрему за придруживање Европској унији до 2028. године.