Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Уз подршку министарства Управа за шуме успјешно трасира пут реформи


Данас је ВД директора Управе за шуме, мр Срђан Пејовић у свом кабинету угостио министра пољопривреде, шумарства и водопривреде, мр Александра Стијовића са својим сарадницима, који су боравили у радној посјети Управи за шуме Пљевља.

На званичном састанку осим Пејовића и Стијовића, присуствовали су и ВД Помоћница директора Управе за шуме Јелица Палдрмић, директор Директората за шумарство и дрвну индустрију Драган Оташевић, ВД директора Директората за плаћања у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Владислав Бојовић и начелник за дрвну индустрију Горан Ђаловић.

На састанку је анализирано тренутно стање у сектору шумарства и Управи за шуме, гдје су министру презентоване све предузете активности на рјешавању бројних постојећих проблема. Договорено је да у наредном периоду Министарство предузме активности на изради правилника којима ће бити дефинисане цијене дрвних сортимената, као и прецизан начин усклађивања истих, како би се коначно овај сегмент правно уредио.

Такође, разматране су могућности на основу којих ће у будућем периоду бити регулисана додјела дрвета у дубећем стању и на пању, гдје је усаглашено да цијена мора бити примарна ставка и одлучујући фактор у том процесу. Неопходно је успоставити пословање засновано на тржиштом принципу, како бисмо валоризовали наше шуме на прави и економски одржив начин. У наредном периоду шумарски сектор очекују бројне активности које ће бити спровођене у циљу реформи које су најављене, а то је формирање државног предузећа „Црна Гора шуме“ које ће преузети послове сјече и продаје трупаца, док ће Управа за шуме задржати постојеће надлежности. Констатовано је да недостајућа финансијска средства и недовољан буџет Управе за шуме су велики ограничавајући фактор за спровођење свих планираних активности, посебно када је у питању узгој шума, због чега се мора наћи начин да се такво стање промијени. Осим недостајућих финансијских средстава, истакнути су и проблеми недостајућег стручног кадра и веома ниских зарада запослених у Управи за шуме, због чега у предстојећем периоду је неопходно додатно промовисати ову струку и наћи начин за повећање зарада, посебно због чињенице да је ријеч о теренском и веома захтјевном послу.

На састанку је између осталог говорено и о ловиштима посебне намјене, у којима ће у наредном периоду бити појачане активности посебно контроле и надзора. У плану је и усвајање новог Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији Управе за шуме, који ће представљати почетни корак ка даљој реформи. Такође, договорене су и заједничке активности при изради нове Стратегије развоја шумарства, због чега је потребно уложити додатне напоре како би се све припремне активности обавиле у планираном року.

На крају састанка је закључено да ће у наредном периоду бити интензивирана сарадња између Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и Управе за шуме, како би се заједничким дјеловањем шумарски сектор подигао на онај ниво који заслужује, а црногорским шумама управљало на правно ваљан, законски утемељен, домаћински и економски одржив начин.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?