Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Велики искорак у здравству

Објављено: 18.04.2022. 13:24 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Први пут изведена донација тромбоцита који су терапија за леукемију, друге малигнитете, трансплантиране пацијенте…

У Заводу за трансфузију крви Црне Горе данас је, први пут, изведена процедура издвајања и прикупљања тромбоцита из крви даваоца уз помоћ специјалног апарата - сепаратора крвних ћелија.

Увођењем тзв. донорских тромбоцитафереза у Заводу за трансфузију крви, направљен је велики искорак у модернизацији трансфузиолошке дјелатности у нашој земљи, поручила је министарка здравља др Јелена Боровинић Бојовић.

“Ако узмемо у обзир чињеницу да су препарати тромбоцита добијени уз помоћ овог апарата изузетног степена квалитета и безбједности јасно је да ће највећи бенефит од увођења ове процедуре имати управо пацијенти у нашим болницама”, навела је министарка здравља.

Трансфузије тромбоцита, како је објаснила, најчешће су потребне пацијентима са леукемијама и другим малигним болестима као и трансплантираним пацијентима.

“Министарство здравља у континуитету и са посебном пажњом према овој категорији пацијената настоји да обезбиједи примјену најсавременијих терапијских протокола који се користе у њиховом лијечењу. Како су тромбоцити добијени уз помоћ сепаратора крвних ћелија неизоставни дио ових протокола, тим прије је наш задатак био да што прије почнемо са извођењем донорских тромобоцитафереза”, поручила је она.

Др Боровинић Бојовић је истакла да је донирање тромбоцита уз помоћ сепаратора крвних ћелија потпуно безболно и безбједно.

“Стога, позивам све хумане људе који су доброг општег здравственог стања и имају између 18 и 60 година да дођу у Завод за трансфузију крви и да даривањем дијела своје крви обезбиједе лијек који некоме живот значи”, закључила је она.

Умјесто 4-6 давалаца, од сада је само један довољан за обезбјеђивање терапијаске дозе

Директорица Завода за трансфузију крви, др Тамара Шћепановић навела је да је, осим обезбјеђивања довољних количина крви за потребе нашег здравственог система, други, не мање важан задатак Завода за трансфузију и да кваллитет крвних компоненти које добијамо из крви давалаца буде на највећем могућем нивоу.

“Овим задацима смо врло посвећени и као резултат висемјесечних припрема које су подразумијевале едукацију кадра за извођење ове методе, затим провјеру безбједности сепаратора крвних ћелија од стране овлашћених сервисера, дораду постојећег информационог система, израду и дистрибуцију промотивног материјала итд, данас присуствујемо првој донорској тромбоцитаферези у Црној Гори”, казала је др Шћепановић.

Аферезни тромбоцити које добијамо уз помоћ аутоматских сепаратора ћелија, како је појаснила, знатно су квалитетнији од тзв. пулираних тромбоцита који су до сада једини били доступни нашим пацијентима.

“Овом методом од једног даваоца добијамо једну терапијску дозу за једног пацијента, док је за дозу пулираних тромбоцита потребно да крв донира чак 4 - 6 људи. Осим тога, аферезни тромбоцити неупоредиво рјеђе доводе до појаве нежељених трансфузијских реакција у односу на тромбоците добијене класичним путем”, навела је она.

Ова процедура од данас ће се редовно спроводити у Заводу за трансфузију крви.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?