- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Ветеринарски информациони систем (ВИС) представљен...
Ветеринарски информациони систем (ВИС) представљен на Завршној конференцији у Подгорици
Завршна конференција пројекта „Развој одрживог ветеринарског информационог система (ВИС) за Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управу за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Црне Горе“ одржана је 23. новембра 2023. године у Подгорици.
Пројекат је подржан и реализован у оквиру Другог пројекта институционалног развоја и јачања пољопривреде Црне Горе (МИДАС 2).
Конференцију на којој је представљен ветеринарски информациони систем (ВИС) отворио је министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Владимир Јоковић.
„Циљ овог пројекта, чију реализацију данас промовишемо је успостављање информационог система, усклађеног са ЕУ законодавством, обједињени систем регистара и евиденције база података којим се обезбјеђује ефикасност за коришћење примарно од стране Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове и Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, али и других релевантних институција које су важне за систем управљања информацијама, као што су ветеринарске амбултанте, ветеринарске лабораторије... ВИС представља обједињени систем регистара и евиденције база података којим се обезбјеђује ефикаснији приступ управљања подацима у циљу заштите здравља животиња, безбједности хране и спровођења мјера ветеринарског и јавног здравља“, казао је министар Јоковић.
Присутнима се обратила Горица Радуловић, менаџер пројекта МИДАС 2.
„ВИС је један од најважнијих предуслова за даље усаглашавање ветеринарске политике са политиком Европске уније. Оно што је јако важно напоменути јесте да је ово систем који ће омогућити Управи за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове олакшано извјештавање, касније према европској делегацији и према свим европским партнерима, што ће бити дужност наше државе када постанемо дио те организације. МИДАС 2 пројекат је креиран са циљем подршке Црне Горе у приступању поглављима 11, 12 и 13, тако да је развојем овог ветеринарској информационог система на овај начин, учињен један корак ближе томе“, казала је Радуловић.
Директор Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Владимир Ђаковић казао је да модерна ветеринарска служба захтјева ефикасне системе за прикупљање релевантних информација са терена и њихову обраду , на начине који обезбјеђују максималну тачност, представљање у облику који помаже у креирању и унапријеђењу националног законодавства и ветеринарске политике.
„Ветеринарски информациони систем (ВИС) представља јединствен систем у региону, и Управу за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове чини водећом, једином регионалном институцијом која је развила функционално обједињен систем регистара евиденција свих радних процеса, укључујући службене контроле и статистичке извјештаје у области контроле и заштите здравља животиња, безбједности хране и јавног здравља“, казао је Ђаковић.
ВИС се састоји од 16 модула, и развијен је на начин који омогућава прикупљање, чување, интерпретацију и анализу релевантних података, који ће омогућити унапријеђење планирања и реализације мониторинг програма, кооперативних планова и стратегија у области ветерине и безбједности хране, као и за спровођење одговарајућих акција за постизање ефективних контрола болести животиња, и брзу реакцију у случају избијања заразних болести.
„Подаци инспекцијских служби који су до сада били у папирној форми записника, сада ће бити системски обједињени у унапријед дефинисаном облику, што ће обезбиједити комплетну анализу и ефикасније планирање службених контрола на терену.
Поред Управе, главни корисници ВИС-а су доктори ветеринарске медицине из ветеринарских амбуланти, организације за промет ветеринарских љекова, ветеринарске као и друге лабораторије за испитивање хране. Такође, ВИС омогућава размјену података са другим информационим системима, као што су системи у оквиру Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Министарства рада и социјалног старања, са лабораторијама, односно лабораторијским информационим системом, Специјалистичком ветеринарском лабораторијом, са којом је и стари систем био повезан, лабораторијом за мљекарство, Институтом за јавно здравље, итд“, казао је Ђаковић.
Изградњом овог система, Управа престаје да користи неколико застарјелих рјешења и прелази на јединствен систем који обезбјеђује интеграцију више оних које је до сада користила, што је само по себи велика предност, ако узмемо у обзир модерне трендове дигитализације.
„Истакао бих да је у току израда пројектног задатка за фитосанитарни информациони систем и да ћемо ускоро уз помоћ наших међународних партнера израдом овог софтвера, нашем тржишту дати једну нову димензију безбједности хране за људе, као и хране за животиње биљног поријекла, кроз увезивање ова два система, а што има за циљ повећање степена јавног здравља наших грађана“, казао је Ђаковић.