Витомировић: Подршка малим и средњим предузећима неопходна за успјешну зелену транзицију

Државни секретар у Министарству екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Ненад Витомировић отворио је конференцију "Транзиција на Западном Балкану: Оснаживање малих и средњих предузећа за нето-нулту економију" у оквиру ЦОП29, која има за циљ истражити начине за премошћавање јаза између климатских политика и реалности на терену за мала и средња предузећа (МСП) у региону Западног Балкана и другим земљама са ниским и средњим приходима кроз размјену искустава и увида приватног сектора, влада и развојних актера.

Витомировић је казао да му је велика част да, у име Министарства, отвори овај значајан пратећи догађај на ЦОП29.

"Мали и средњи бизниси чине темељ наших економија и запошљавају велики дио радне снаге на Западном Балкану. Њихова улога у постизању одрживог развоја и климатских циљева је од кључног значаја, али и изазовна. Нажалост, многи од њих суочавају се са потешкоћама у брзом прилагођавању новим, еколошки прихватљивим методама производње, због недостатка ресурса, приступа технологијама и финансијким средствима", навео је Витомировић.

Истакао је да је Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера свјесно да је за успјешан прелазак на зелену економију од суштинског значаја пружити МСП адекватну подршку.

"Такође, разумијемо да је праведна зелена транзиција кључна - МСП, као и сви други сектори, морају имати приступ фер условима и ресурсима како би се успјешно прилагодили одрживим пословним праксама, уз очување своје тржишне позиције”, рекао је Витомировић.

Поручио да је политика усмјерена на стварање услова у којима МСП неће бити маргинализована, већ ће бити оснажена да постану важан мотор зелене транзиције, уз одговарајуће постепене промјене које неће угрозити њихов опстанак.

“На овај начин желимо доприносити изградњи праведне, инклузивне и економски стабилне будућности за све. МСП је кичма црногорске економије и њихова праведна тарзиција представља предуслов одрживости наше економије", закључио је Витомировић.

Током дискусије разговарано је о највећим изазовима с којима се МСП у земљама са ниским и средњим приходима суочавају у својим напорима да декарбонизују пословање, као и како партнерства између државе, приватног сектора и цивилног друштва могу убрзати ову транзицију.

Било је ријечи и о улози коју националне владе имају у подршци транзицији МСП-а ка нискоугљеничним пословним моделима и кључним елементима политике за стварање подстицаја за ангажман приватног сектора у климатским акцијама, а разматрано је и које мјере се могу предузети да се осигура да напори усмјерени на зеленију међународну трговину узму у обзир реалности МСП-а и које стратегије могу смањити потенцијалне ризике за МСП и припремити их за надолазеће захтјеве за еколошку усклађеност.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?